Streda, 17. august 2022. Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena.

Ukrajina chce obnoviť rokovania s Ruskom koncom augusta: Moskva z uviaznutia rokovaní obviňuje Kyjev

Galéria fotiek (1)
Zdroj: koláž Topky.sk - SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP, SITA/Evgeny Biyatov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

KYJEV – Ukrajina plánuje obnoviť mierové rozhovory s Ruskom až koncom augusta po tom, ako vykoná protiútoky. V tom čase už bude v lepšej pozícii pre rokovania, uviedol hlavný vyjednávač Kyjeva Davyd Arachamija v rozhovore pre stanicu Hlas Ameriky.


"Myslím si, že uskutočníme operáciu s protiútokmi na rôznych miestach," vyhlásil Arachamija v interview, ktoré zverejnili v sobotu. Bližšie podrobnosti neposkytol, informujeme na základe správy agentúry DPA.

Rusko žiada demilitarizáciu

Rokovania o ukončení vojny sa začali krátko po invázii Ruska na Ukrajinu. Kyjev koncom marca na rozhovoroch v Istanbule okrem iného navrhol, že sa zriekne snahy o vstup do NATO výmenou za medzinárodné bezpečnostné záruky. Rusko však od susednej krajiny žiada aj demilitarizáciu a vzdanie sa časti územia. Okrem Krymu, anektovaného v roku 2014, sa to týka tiež okrem iného Doneckej a Luhanskej oblasti.

VIDEO Ruská invázia na Ukrajine trvá už 114 dní

Moskva z uviaznutia rokovaní obviňuje Kyjev

Mierové rozhovory sa neskôr zastavili. Rokovalo sa už len o detailných otázkach ako výmeny zajatcov, nie však zásadnom riešení konfliktu. Moskva z uviaznutia rokovaní obviňuje Kyjev. Obe strany však zjavne počítajú s tým, že dosiahnu vojenské úspechy, ktoré by mohli zlepšiť ich rokovaniu pozíciu, približuje DPA.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články