Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

Lekári v Anglicku budú musieť nahlasovať možné prípady opičích kiahní

Opičie kiahne sa začínajú šíriť v Európe.Galéria fotiek (2)
Opičie kiahne sa začínajú šíriť v Európe.
Zdroj: profimedia.sk

LONDÝN - Britský Úrad pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) v utorok oznámil, že od stredy 8. júna bude klasifikovať opičie kiahne ako infekčné ochorenie, ktoré podlieha ohlasovacej povinnosti. To znamená, že lekári v Anglicku budú musieť upozorniť miestne úrady, ak budú mať podozrenie, že ich pacient sa týmto ochorením nakazil. Informuje o tom agentúra Reuters.


"Rýchla diagnostika a nahlasovanie je kľúčom k prerušeniu prenosu a k zabráneniu ďalšiemu šíreniu opičích kiahní," uviedla riaditeľka UKHSA pre prípady opičích kiahní Wendi Shepherdová. "Táto nová legislatíva umožní nám a našim zdravotným partnerom rýchlo identifikovať, liečiť a kontrolovať toto ochorenie," dodala.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), zverejnených cez víkend, oznámili do minulého štvrtka v 27 neendemických krajinách už 780 prípadov nákazy opičími kiahňami. Najviac takýchto prípadov zaznamenali spomedzi krajín, v ktorých sa toto ochorenie bežne nevyskytuje, práve v Británii.

Lekári v Anglicku budú
Galéria fotiek (2)
Zdroj: Getty Images

V Spojenom kráľovstve zaevidovali len v pondelok 73 nových prípadov nákazy opičími kiahňami. Celkovo tak do 5. júna bolo v krajine zaznamenaných už 302 takýchto prípadov, vyplýva z údajov zverejnených na oficiálnej stránke britskej vlády. Najviac prípadov, a to 287, hlásili v Anglicku, kde lekári budú podľa nových pravidiel musieť hlásiť úradom prípadné podozrenia na nákazu týmto ochorením. Opičie kiahne sa prenášajú najmä kvapôčkami šírenými vzduchom, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články