Streda, 29. jún 2022. Meniny má Peter, Pavol, Petra, zajtra Melánia.

Únia pripravuje kroky na nákup vakcín proti opičím kiahňam: Prvé dodávky krajinám prídu už v júni

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

ŠTOKHOLM - Európska únia rozhodla o spoločnom nákupe vakcín a antivirotík na boj proti opičím kiahňam - vírusu endemického v Afrike a so zriedkavým výskytom v iných častiach sveta.


V rozhovore pre švédsky denník Dagens Nyheter to podľa agentúry Reuters uviedol Richard Bergström, generálny riaditeľ Európskej federácie farmaceutického priemyslu a združení (EFPIA). Švédsky denník napísal, že EÚ kúpi vakcínu Imvanex od spoločnosti Bavarian Nordic a liečivo Tecovirimat od spoločnosti Siga Technologies zo Spojených štátov.

Čoskoro podpíšu zmluvu 

Bergström uviedol, že EÚ zatiaľ nepodpísala zmluvu so žiadnou z týchto firiem. Ubezpečil však, že “to pôjde rýchlo". "Zmluvu by sme mali mať hotovú približne do týždňa a možno v júni nejaké obmedzené dodávky," citoval denník vyjadrenie Bergströma. Agentúre Reuters sa bezprostredne nepodarilo získať reakciu EÚ na túto správu.

Imvanex je vakcína proti pravým kiahňam, s ktorými sú opičie kiahne úzko spojené. V USA je schválená na prevenciu kiahní aj opičích kiahní. V Európskej únii je schválená na pravé kiahne, hoci lekári ju môžu neoficiálne predpisovať aj na opičie kiahne.

Väčšina prípadov sa vyskytla v Európe

Úrady verejného zdravotníctva od začiatku mája zaznamenali v celkovo 19 krajinách sveta viac ako 200 potvrdených prípadov zvyčajne miernej vírusovej infekcie opičích kiahní alebo podozrení na toto ochorenie. Na Európu pripadá väčšina - 191 - prípadov, z toho 118 v krajinách EÚ. Variant opičích kiahní, ktorý sa vyskytol v súčasnom ohnisku nákazy, má približne jednopercentnú smrtnosť. Zatiaľ neboli hlásené žiadne úmrtia, konštatoval Reuters.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články