Streda, 29. jún 2022. Meniny má Peter, Pavol, Petra, zajtra Melánia.

Johnson vzdal hold britskej kráľovnej pred oslavami jej 70. výročia na tróne

Boris JohnsonGaléria fotiek (2)
Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Dunham

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson i ďalší britskí politickí lídri vzdali vo štvrtok hold britskej kráľovnej Alžbete II. Urobili tak len niekoľko dní pred začiatkom štvordenných osláv 70. výročia jej nástupu na britský trón, ktoré sa uskutočnia budúci týždeň. Informuje o tom agentúra Reuters.


Kráľovná Alžbeta II. (96) oslávila 70 rokov na tróne vo februári a celonárodné oslavy jej platinového jubilea, vrátane ďakovnej bohoslužby a hudobného koncertu pred Buckinghamským palácom, sa budú konať od 2. do 5. júna. "V našich dejinách žiaden iný panovník neslúžil tejto krajine tak dlho ako ona... no čo je dôležitejšie, žiaden panovník jej neslúžil tak dobre," uviedol Johnson.

"Žiaden monarcha si svojimi snahami, odhodlaním a úspechom viac nezaslúži prívlastok veľký (než Alžbeta II.). Pre mňa už je Alžbetou Veľkou," vyhlásil Johnson. Predseda britskej vlády ďalej uviedol, že počas 25.677 dní, čo je Alžbeta II. kráľovnou, absolvovala vyše 21.000 oficiálnych udalostí vo viac ako 100 krajinách sveta a vyjadrila súhlas s približne 4000 právnymi predpismi, ktoré jej predložili za vlády 14 britských premiérov.

Johnson vzdal hold britskej
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/AP Photo/Alastair Grant, Pool, File)

Johnson tiež upozornil, že Alžbeta II. je držiteľkou najmenej siedmich svetových rekordov. Okrem iného je napríklad osobou, ktorá otvorila najviac letných olympijských hier. Líder britskej opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer uviedol, že je nemožné predstaviť si Britániu bez Alžbety II., ktorej tvár označil za najznámejšiu na planéte Zem. Zároveň dodal, že kráľovná bola tou najlepšou panovníčkou pre ľudí. Alžbeta II. sa stala kráľovnou Spojeného kráľovstva a vyše desiatich ďalších krajín vrátane Kanady, Austrálie či Nového Zélandu v deň smrti svojho otca kráľa Juraja IV. – 6. februára 1952. V tomto čase bola na návšteve v Keni, kam zavítala v rámci zahraničnej cesty.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články