Štvrtok, 11. august 2022. Meniny má Zuzana, zajtra Darina, Dárius, Dária.

Putin nesplnil žiadny strategický cieľ, tvrdí Scholz: Na Ukrajine diktovať mier nebude a vojnu nevyhrá!

Olaf ScholzGaléria fotiek (2)
Olaf Scholz
Zdroj: SITA/John Macdougall/Pool Photo via AP

DAVOS - Ruský prezident Vladimir Putin nevyhrá vojnu na Ukrajine a nebude môcť ani diktovať podmienky mieru. Vo švajčiarskom Davose to vo štvrtok vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz s tým, že šéf Kremľa podľa neho na Ukrajine nesplnil žiaden zo svojich strategických cieľov.


"Náš cieľ je absolútne jasný - Putin nesmie vyhrať túto vojnu. A som presvedčený, že ju ani nevyhrá," uviedol Scholz na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Dodal, že v súčasnej vojne nejde len o samotnú Ukrajinu, ale aj o celý medzinárodný poriadok. Putin podľa Scholza pri útoku voči Kyjevu podcenil silu skupiny G7, Severoatlantickej aliancie a EÚ. Náklady na Putinov "mocenský aparát" stúpajú každým dňom, poznamenal.

Olaf Scholz
Galéria fotiek (2)
Olaf Scholz
Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber

Putin žiadny mier diktovať nebude

"Je nutné dať Putinovi jasne najavo, že žiaden nadiktovaný mier nebude," povedal Scholz. "Ukrajina a ani my také niečo nebudeme akceptovať," dodal. Putin bude podľa neho o mieri rokovať len vtedy, keď pochopí, že obranu Ukrajiny jednoducho nezlomí. Putin sa chce vrátiť do sveta, v ktorom neplatí právo a podmienky sa v ňom diktujú silou a násilím, čo je zjavný imperializmus, uviedol nemecký spolkový kancelár.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články