Utorok, 16. august 2022. Meniny má Leonard, zajtra Milica.

Bacheletová to povedala narovinu: Za smrť väčšiny civilistov na Ukrajine je zodpovedné Rusko

Michelle BacheletováGaléria fotiek (1)
Michelle Bacheletová
Zdroj: SITA/AP Photo/Sophie Garcia

ŽENEVA - Za väčšinu civilných obetí počas ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu je zodpovedná ruská armáda a jej pridružené ozbrojené skupiny. Vo štvrtok to na základe zistení svojho úradu oznámila vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová. Informuje o tom agentúra AP a spravodajská stanica Sky News.


Prevažná väčšina civilných obetí je v dôsledku útokov ťažkého delostrelectva, raketových a leteckých útokov, uviedla Bacheletová. Rozsah nezákonného zabíjania – vrátane indícií o masových vraždách v Kyjevskej oblasti – nazvala Bacheletová šokujúcim. "Podľa našich informácií možno síce takéto incidenty pripísať obom stranám konfliktu, no zdá sa, že za väčšinu týchto obetí sú zodpovedné ruské ozbrojené sily a pridružené ozbrojené skupiny," povedala Bacheletová na osobitnom zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva.

Rusko poprelo, že by útočilo na civilistov

Rada OSN pre ľudské práva vo štvrtok rozhodne, či poverí vyšetrovateľov oficiálne preskúmať udalosti, ku ktorým došlo v Kyjeve a iných regiónoch v priebehu februára a marca. Podľa ukrajinských úradov tam ruské sily zavraždili stovky civilistov. Valné zhromaždenie OSN v apríli odhlasovalo pozastavenie členstva Ruska v Rade OSN pre ľudské práva pre obvinenia z vojnových zločinov ruskej armády na Ukrajine. Rusko opakovane poprelo, že by počas svojej "špeciálnej vojenskej operácie" na Ukrajine útočilo na civilistov.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články