Streda, 6. júl 2022. Meniny má Patrik, Patrícia, zajtra Oliver.

Dziwisza zbavili obvinení z údajného krytia sexuálneho zneužívania

Galéria fotiek (1)
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

VARŠAVA - Vatikánski vyšetrovatelia zbavili niekdajšieho osobného tajomníka pápeža Jána Pavla II. Stanislawa Dziwisza obvinení z údajného krytia sexuálneho zneužívania kňazmi v Poľsku. V piatok o tom informovala vatikánska nunciatúra vo Varšave. Informovala o tom agentúra AP.


V stanovisku nunciatúry sa uvádza, že kroky kardinála Dziwisza boli "správne, a preto sa Svätá stolica rozhodla vo vyšetrovaní nepokračovať". Vatikán poslal v júni minulého roka do Poľska kardinála Angela Bagnasca, ktorý mal zhromaždiť dôkazy a dokumentáciu súvisiacu s obvineniami, že Dziwisz počas svojho pôsobenia ako krakovský arcibiskup v rokoch 2005 – 2016 kryl sexuálne zneužívanie kňazmi.

Počas vyšetrovania sa nebralo do úvahy obdobie rokov 1978 – 2005, keď Dziwisz pôsobil vo Vatikáne ako tajomník vtedajšieho pápeža Jána Pavla II. Po jeho smrti v roku 2005 sa Dziwisz vrátil do Poľska. Podľa AP svätý Ján Pavol II. a Stanislaw Dziwisz sa stavali pomerne zdržanlivo k tvrdeniam o obťažovaní kňazmi, lebo z čias komunistického Poľska mali skúsenosti, že duchovní boli často diskreditovaní nepravdivými obvineniami.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články