Štvrtok, 7. júl 2022. Meniny má Oliver, zajtra Ivan.

Konzervatívny poslanec Davis požiadal Johnsona, aby odišiel: Dôvodom sú sporné večierky

Konzervatívny poslanec Davis požiadal Johnsona, aby odišielGaléria fotiek (1)
Konzervatívny poslanec Davis požiadal Johnsona, aby odišiel
Zdroj: SITA/Jessica Taylor/UK Parliament via AP

LONDÝN - Britský konzervatívny poslanec David Davis požiadal v stredu premiéra Borisa Johnsona, aby v spojitosti so spornými večierkami v sídle predsedu vlády na Downing Street 10 odstúpil. Informovali o tom viaceré britské médiá.


"Očakávam, že vedúce osobnosti prevezmú zodpovednosť sa svoje činy. On (Johnson) včera urobil presný opak," povedal Davis počas hodiny otázok v britskom parlamente. Premiérovi pripomenul výrok britského politika Leopolda Ameryho zo 7. mája 1940, ktorým oslovil vtedajšieho premiéra Nevilla Chamberlaina. "V mene božom, odíďte," povedal Davis. Amery v máji 1940 týmto výrokom žiadal Chamberlainovo odstúpenie v súvislosti s postupom britskej vlády na začiatku druhej svetovej vojny, píše stanica BBC.

Poslanci vyjadrujú premiérovi nedôveru

Davis neskôr pre BBC povedal, že reagoval na premiérove vyjadrenie z utorka. Johnson vtedy povedal, že nevedel, že zhromaždenie na Downing Street z 20. mája 2020 bolo večierkom. V Británii v tom čase platili pandemické opatrenia, ktoré sa vzťahovali aj na zhromažďovanie osôb. Najmenej 11 poslancov britskej vládnucej Konzervatívnej strany už napísalo listy, v ktorých vyjadrili nedôveru premiérovi Borisovi Johnsonovi, informovala v stredu stanica Sky News. Ak bude nespokojencov najmenej 54, bude Johnson čeliť hlasovaniu o vyslovení nedôvery. Johnsonov tlačový tajomník povedal, že premiér bude proti prípadnému hlasovaniu o dôvere bojovať, píše stanica BBC.

Johnson sa ospravedlnil britskej kráľovnej Alžbete II. 

Nespokojnosť s premiérom v radoch poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu z jeho Konzervatívnej strany súvisí s odhaleniami o večierkoch v sídle britskej vlády na Downing Street v Londýne, ktoré sa konali v rozpore s platnými pandemickými opatreniami. Johnson sa verejne ospravedlnil britskej kráľovnej Alžbete II. za večierky, ktoré sa v priestoroch Downing Street 10 konali vlani v apríli – v predvečer pohrebu jej manžela princa Philipa.

Podľa zdrojov televízie Sky News sa očakáva, že v priebehu stredy vyjadrí nedôveru premiérovi Johnsonovi zhruba 20 konzervatívnych poslancov. Príslušné listy by mali zaslať Grahamovi Bradymu, šéfovi takzvaného Výboru 1922, teda klubu poslancov Konzervatívnej strany v Dolnej snemovni.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články