Štvrtok, 26. máj 2022. Meniny má Dušan, zajtra Iveta.

Medzinárodná komisia dokončila správu o nútenom pristátí letu Ryanairu v Bielorusku

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP

MONTREAL - Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO) oznámila, že správa o vlaňajšom nútenom pristátí lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku je hotová s tým, že ďalšie kroky budú stanovené na konci januára. Informovala o tom v noci na utorok agentúra AFP.


Správa bola v pondelok sprístupnená všetkým 193 členom ICAO vrátane 36 štátov, ktoré v súčasnosti pôsobia v rade organizácie, uvádza sa vo vyhlásení tejto špecializovanej agentúry OSN. Správa z vyšetrovania podrobne opisuje okolnosti incidentu z 23. mája 2021, keď bieloruské úrady donútili lietadlo Ryanairu smerujúce z Atén do Vilniusu, aby pristálo v Minsku, pričom ho sprevádzala stíhačka MiG.  

Z lietadla vyviedli Ramana Prataseviča, bieloruského novinára žijúceho v exile v Poľsku, a jeho ruskú priateľku Sofiu Sapegovú, študujúcu vo Vilniuse. Oboch zadržali na základe podozrenia z páchania trestnej činnosti na území Bieloruska. Dvojicu koncom júna premiestnili z väzby do domáceho väzenia.

Raman Pratasevič
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA (Ramil Nasibulin/BelTA pool photo via AP)

Niekoľko krajín vrátane Spojených štátov, Kanady, Británie i členských štátov Európskej únie reagovali oznámením sankcií voči Bielorusku. "Akékoľvek ďalšie kroky, ktoré má ICAO prijať na základe záverov tejto správy, zástupcovia rady oficiálne zvážia počas stretnutia, ktoré je v súčasnosti naplánované na 31. januára," dodala organizácia so sídlom v kanadskom meste Montreal.

Viac o téme:


 

Súvisiace články

Najčítanejšie články