Pondelok, 27. marec 2023. Meniny má Alena, zajtra Soňa.

Šefčovič sa stretol s Trussovou: Obaja chcú dokončiť pobrexitové rokovania

Maroš ŠefčovičGaléria fotiek (2)
Maroš Šefčovič
Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Dunham

BRUSEL - Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič v piatok informoval, že jeho prvé stretnutie a rokovanie s novou ministerkou zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Liz Trussovou sa nieslo v srdečnej atmosfére, pričom obe strany sa dohodli, že na budúci týždeň budú pokračovať v intenzívnejších rokovaniach o vzťahoch po brexite.


Šefčovič, ktorý má v exekutíve EÚ na starosti pobrexitové vzťahy so Spojeným kráľovstvom, vo štvrtok a piatok po prvýkrát rokoval so šéfkou britskej diplomacie. Trussová je pre Šefčoviča novou partnerkou v tomto dialógu po tom, ako vlani v decembri David Frost rezignoval na svoju funkciu britského vyjednávača o obchodných pobrexitových vzťahoch s EÚ.

Šefčovič v oficiálnom vyhlásení pre médiá uviedol, že vyjednávači oboch strán sa opäť stretnú na budúci týždeň na intenzívnejších rokovaniach. Šefčovič a Trussová by sa potom mali osobne stretnúť 24. januára.

Liz Trussová
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA

"Máme rovnakú túžbu po pozitívnom vzťahu medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, ktorá je podporená našou spoločnou vierou v slobodu a demokraciu," uviedol Šefčovič vo svojom odkaze. A na svojom účte na Twitteri dodal, že nastal čas uzatvárať otázky, ktoré sú predmetom rokovaní s Londýnom.

Chce pokročiť v riešení pravidiel

Trussová sa podľa tlačovej agentúry Reuters vyjadrila v podobnom duchu a spresnila, že chce pokročiť v riešení pravidiel, ktorými sa riadi implementácia dohody o brexite, najmä s dôrazom na obchodné vzťahy medzi Britániou, jej provinciou Severné Írsko a Írskom ako členom EÚ.

Nová britská vyjednávačka však v nedeľu (9. 1.) v rozhovore pre britský denník The Telegraph uviedla, že pri vyjednávaniach so Šefčovičom chce byť "rozhodná" a že neprijme nič, čo by bránilo obyvateľom Severného Írska využívať rovnaké rozhodnutia o daniach a výdavkoch ako občania zvyšku Spojeného kráľovstva. Podľa jej slov tovar pohybujúci sa v rámci Spojeného kráľovstva nemôže ďalej podliehať colným kontrolám, pričom zdôraznila, že v prípade potreby je ochotná zrušiť niektoré ustanovenia článku 16 dohody o brexite, ktorý sa týka protokolu o Írsku a Severnom Írsku.

Šefčovič v tejto súvislosti pre nemecký týždenník Der Spiegel pripomenul, že uvedený protokol bol najkomplikovanejšou súčasťou rokovaní o brexite a je základom celej tejto dohody. Podľa jeho slov sa bez platného protokolu o Írsku a Severnom Írsku zrúti celý systém, ktorý predstavuje dohoda o brexite, čomu sa chce EÚ "za každú cenu vyhnúť".

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články