Štvrtok, 23. marec 2023. Meniny má Adrián, zajtra Gabriel.

Vedci pomocou DNA analýzy zostavili najstarší rodokmeň na svete

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

LONDÝN - Vedci v Británii zostavili najstarší rodokmeň na svete na základe kostrových pozostatkov ľudí, ktorí boli pochovaní v 5700 rokov starom hrobe na pahorkatine Cotswolds v grófstve Oxfordshire. Informovala o tom stanica BBC.


Výsledky tejto štúdie boli zverejnené vo vedeckom časopise Nature. Výskum sa zameriaval na obyčaje v oblasti príbuzenských vzťahov v hroboch z obdobia mladšej doby kamennej – neolitu – v Británii. Vedci podľa svojich vyjadrení využili metódy archeologickej i genetickej analýzy kostí 35 osôb, ktoré žili pred takmer 6000 rokmi.

Otcom všetkých ich detí bol ten istý muž

Experti pomocou analýzy DNA zistili, že ľudia pochovaní v tomto veľkohrobe patrili k piatim za sebou nasledujúcim generáciám tej istej rozsiahlej rodiny. Väčšina osôb boli potomkovia štyroch žien z prvej generácie. Otcom všetkých ich detí bol ten istý muž. Hrob má dve pohrebné komory v tvare písmena L. Jedna z nich je orientovaná na juh, druhá na sever. Ľudia boli pochovaní na rôznych miestach hrobu na základe toho, ktorá zo štyroch žien bola ich matkou.

Objav vedcom pomôže porozumieť rodinnej dynamike

Chris Fowler z Newcastleskej univerzity, ktorý bol vedúcim tejto archeologickej štúdie, povedal, že rozmiestnenie osôb v jednotlivých komorách je veľmi dôležité a môže poskytnúť informácie o fungovaní príbuzenských vzťahov pochovaných jednotlivcov. Objav vedcom pomôže porozumieť rodinnej dynamike týchto neolitických usadlíkov a zistiť viac o ich kultúrnych zvyklostiach, píše BBC. "Dúfame, že toto bude prvá z mnohých takýchto štúdií, a ďalšie budú nasledovať," dodal David Reich z Harvardovej univerzity.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články