Piatok, 21. január 2022. Meniny má Vincent, zajtra Zora, Zoran, Auróra.

MIMORIADNE Nemecku došla trpezlivosť: LOCKDOWN pre neočkovaných, v pláne je aj povinné očkovanie

Angela Merkelová Galéria fotiek (1)
Angela Merkelová
Zdroj: SITA/Olivier Hoslet, Pool Photo via AP

BERLÍN - Kultúrne a voľnočasové aktivity v celom Nemecku budú prístupné iba pre zaočkovaných a tých, ktorí už prekonali ochorenie COVID-19. Neočkovaní po novom nebudú môcť vstupovať ani do obchodov s výnimkou potravín či drogérií. Oznámila to vo štvrtok dosluhujúca nemecká kancelárka Angela Merkelová po rokovaní s premiérmi 16 spolkových krajín, uviedli agentúra AFP a DPA.


Takzvané pravidlo 2G už platí v niektorých spolkových krajinách, teraz sa však rozšíri na celé územie Nemecka a nebude závisieť od incidencie – počtu nakazených na 100.000 obyvateľov – v konkrétnom regióne, pripomína DPA. Merkelová tiež vyjadrila súhlas s povinným očkovaním od februára 2022 tak, ako to požaduje jej nástupca Olaf Scholz. Rozhodnú však o tom až poslanci Spolkového snemu.

Povinné nosenie rúšok na školách 

Spolková vláda a krajinskí premiéri sa ďalej dohodli, že  na školách by sa mala zaviesť povinnosť nosenia rúšok, a to aj tam, kde to tak doteraz nebolo. Výrazne sa tiež obmedzí počet účastníkov nadregionálnych športových, kultúrnych a porovnateľne veľkých podujatí – kapacitu priestorov bude možné využiť maximálne na 30 - 50 percent. Kluby a diskotéky zostanú zatvorené v prípade ak sedemdňová incidencia prekročí hranicu 350 nových infekcií na 100.000 obyvateľov.

Počty infikovaných sú na vysokej úrovni

Merkelová označila situáciu v Nemecku za veľmi vážnu. Počty infikovaných sú podľa nej na veľmi vysokej úrovni a miera zaočkovanosti je v Nemecku stále nižšia ako v mnohých iných európskych krajinách.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články