Utorok, 30. november 2021. Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

Protesty na Šalamúnových ostrovoch neutíchajú: Austrálsky premiér tam posiela armádu a políciu

Austrálsky premiér Scott Morrison
Austrálsky premiér Scott Morrison
Zdroj: TASR/Lukas Coch/AAP Image via AP
25.11.2021 10:25

SYDNEY - Austrália vysiela políciu a mierové sily na Šalamúnove ostrovy, kde už druhý deň pokračujú násilné protesty proti vláde tamojšieho premiéra Manasseha Sogavareho. Austrálskeho premiéra Scotta Morrisona citovala vo štvrtok agentúra AFP.


Morrison tento krok oznámil v nádeji, že sa mu podarí potlačiť nepokoje sprevádzajúce protesty, na ktorých davy ľudí na tomto tichomorskom súostroví žiadajú demisiu premiéra Manasseha Sogavareho. "Naším cieľom je zaistiť stabilitu a bezpečnosť," povedal Morrison a dodal, že o pomoc ho požiadal práve Sogavare.

Podľa Morrisona bude nasadenie austrálskych jednotiek dočasné a očakáva sa, že potrvá niekoľko týždňov – na rozdiel od poslednej mierovej misie Canberry na Šalamúnových ostrovoch, ktorá prebiehala v rokoch 2003–2017. Canberra podľa agentúry Reuters okamžite vyšle na Šalamúnove ostrovy 23 policajtov i ďalších 50 príslušníkov bezpečnostných zložiek na ochranu kritickej infraštruktúry a 43 vojakov.

Výtržníci rabujú budovy

Výtržníci v hlavnom meste Honiara na ostrove Guadalcanal podpálili a vyrabovali vo štvrtok niekoľko budov vrátane policajnej stanice a obchodov v čínskej štvrti. Polícia musela proti demonštrantom použiť slzotvorný plyn a gumové projektily.

Ako uvádza agentúra Reuters, Sogavare v stredu v Honiare vyhlásil v reakcii na nepokoje 36-hodinový zákaz vychádzania, ktorý podľa neho "umožní orgánom činným v trestnom konaní nájsť a potrestať strojcov nepokojov a zabrániť ďalšiemu násiliu".

Protesty na Šalamúnových ostrovoch
Zdroj: SITA/Australian Broadcasting Corporation via AP

Podľa AFP väčšina demonštrantov v Honiare pochádza údajne zo susedného ostrova Malaita, ktorý je súčasťou Šalamúnových ostrovov. Obyvatelia tohto ostrova, ktorý je zároveň najľudnatejšou provinciou Šalamúnových ostrov, tvrdia, že ústredná vláda zanedbáva ich potreby.

Miestna vláda na ostrove Malaita takisto ostro kritizovala predvlaňajšie rozhodnutie vlády v Honiare prerušiť diplomatické vzťahy s Taiwanom a odkloniť zahraničnopolitickú orientáciu svojho pacifického súostrovia smerom k Číne, čo bol krok zrežírovaný Sogavarem. Premiér Sogavare má totiž podľa kritikov s Pekingom veľmi blízke vzťahy.

Protesty na Šalamúnových ostrovoch
Zdroj: SITA/Australian Broadcasting Corporation via AP

Opozičný líder Matthew Wale preto vyzval premiéra, aby odstúpil, pričom uviedol, že k násiliu viedla nespokojnosť verejnosti z kontroverzných rozhodnutí prijatých počas jeho funkčného obdobia.

Znepokojenie vyjadrila aj Čína

Čína vyjadrila vo štvrtok "veľké znepokojenie" v súvislosti s protivládnymi protestami na Šalamúnových ostrovoch, kde došlo i k zapáleniu budov v čínskej štvrti. Informovala o tom agentúra AFP.

"Vyjadrujeme veľké znepokojenie z útokov na niektorých čínskych občanov a organizácie," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien. Dodal, že Peking vyzval tamojšiu vládu, aby "prijala všetky potrebné opatrenia" na ochranu čínskych občanov.


Galéria

Austrálsky premiér Scott Morrison Protesty na Šalamúnových ostrovoch Protesty na Šalamúnových ostrovoch

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/ABC News (Australia)

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články