Sobota, 4. december 2021. Meniny má Barbora, zajtra Oto.

Nový prieskum ukázal, komu dôverujú občania: Zemanovi vyjadrilo podporu len 35 percent Čechov

Český prezident Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman
Zdroj: TASR/AP Photo/Darko Vojinovic
25.11.2021 07:30

PRAHA - Českému prezidentovi Milošovi Zemanovi dôveruje podľa prieskumu spoločnosti CVVM z prelomu septembra a októbra 35 percent Čechov. Najvyššej dôvere z verejných činiteľov v ČR sa naopak dlhodobo tešia starostovia a obecné zastupiteľstvá, ktorým dôveruje 62, respektíve 60 percent ľudí.


Vláde podľa prieskumu dôveruje 32 percent ľudí, Senátu 30 a Poslaneckej snemovni 28 percent ľudí, informoval v stredu večer internetový spravodajský portál Novinky.cz.

S politickou situáciou v Česku je aktuálne spokojných 12 percent ľudí. Rovnako nízku spokojnosť s ňou ľudia deklarovali aj v júni, pričom za uplynulé dva roky ide o najnižšie hodnoty.

Vláde aj prezidentovi dôverujú starší

Prezidentovi, ktorého dôvera oproti predchádzajúcemu prieskumu z leta poklesla o jeden percentuálny bod, častejšie dôverujú ľudia nad 60 rokov, veriaci katolíci, tí, ktorí sa považujú za ľavicovo založených, a tiež voliči hnutia ANO a strán ČSSD a KSČM.

Vládny kabinet tvorený stranami ANO a ČSSD sa takisto častejšie teší dôvere starších ľudí, dôchodcov a obyvateľov väčších miest s výnimkou Prahy. Prieskum verejnej mienky sa konal od 11. septembra do 8. októbra a zapojilo sa doň 915 respondentov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články