Štvrtok, 20. január 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

WHO je znepokojená nárastom infikovaných KORONAVÍRUSOM v Európe

Koronavírus v NemeckuGaléria fotiek (1)
Koronavírus v Nemecku
Zdroj: SITA/Waltraud Grubitzsch/dpa via AP

LONDÝN - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v sobotu vyjadrila "veľké" znepokojenie v súvislosti so šírením nákazy koronavírusom v Európe, ktorá zápasí s ďalšou vlnou pandémie.


Regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge v rozhovore pre britskú stanicu BBC varoval, že do marca by na starom kontinente mohlo dôjsť k ďalším približne 500.000 úmrtiam na ochorenie COVID-19, ak sa neprijmú príslušné opatrenia vrátane nosenia rúšok.

Jeho varovanie prichádza v čase, keď niekoľko európskych krajín hlási rekordné denné prírastky nakazených a zavádza úplné a čiastočné lockdowny. Kluge povedal, že nákaza sa šíri v dôsledku zimného obdobia, nedostatočnej miery zaočkovanosti proti koronavírusu a regionálnej dominancie nákazlivejšieho delta variantu. Vyzval na zvýšenie tempa vakcinácie a zavedenie základných opatrení v oblasti verejného zdravia a nových liečebných postupov.

Nové pravidlá v Rakúsku, Česku aj na Slovensku

Dodal, že povinné očkovanie by sa malo považovať až za "poslednú možnosť", hoci by podľa neho bolo "načase" viesť o tom "celospoločenskú" diskusiu. Rakúsko pre rekordné prírastky nakazených zavádza od pondelka desať- až 20-dňový lockdown pre očkovaných aj neočkovaných obyvateľov.

Od februára budúceho roku bude v Rakúsku zavedené povinné očkovanie proti covidu. Podľa BBC sa tak Rakúsko stane prvou krajinou v západnej Európe, ktorá nariadi celej svojej populácii, aby sa dala zaočkovať. Nové obmedzenia pre nezaočkovaných ľudí oznámili aj ďalšie európske krajiny vrátane Českej republiky a Slovenska, pripomenula BBC.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články