Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Pápež nazval Bidena dobrým katolíkom: Ich stretnutie trvalo viac než hodinu

Joe Biden sa vo Vatikáne stretol s pápežom Františkom Zobraziť galériu (3)
Joe Biden sa vo Vatikáne stretol s pápežom Františkom (Zdroj: SITA/Vatican Media via AP)

VATIKÁN - Americký prezident Joe Biden vyjadril v piatok potešenie z toho, že ho pápež počas ich stretnutia vo Vatikáne nazval "dobrým katolíkom".

Ako píše agentúra AFP, piatkové stretnutie trvalo viac než hodinu, teda omnoho dlhšie ako stretnutia pápeža Františka a niekdajších prezidentov USA Donalda Trumpa či Baracka Obamu. "Rozprávali sme sa len o tom, že je rád, že som dobrý katolík," povedal po stretnutí Biden, len druhý katolícky prezident v dejinách USA.

Joe Biden sa vo
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/Vatican Media via AP)

Novinárov tiež informoval, že o kontroverznej téme interrupcií nediskutovali. Biden je podporovateľom práva na interrupciu, pričom František umelé prerušenie tehotenstva v minulosti prirovnal k vražde. Svätý Otec sa však napriek tomu dištancoval od konzervatívnych amerických biskupov, ktorí sa vyslovili za nerozdávanie eucharistie osobám podporujúcim právo na interrupciu – vrátane samotného Bidena.

Joe Biden sa vo
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/Vatican Media via AP)

Súčasný šéf Bieleho domu aj pápež často rozprávajú o potrebe bojovať proti klimatickým zmenám a práve táto téma dominovala ich spoločnému rozhovoru. "Ďakoval som Jeho Svätosti za jeho podporu chudobných vo svete a tých, ktorí trpia hladom, konfliktmi a prenasledovaním, a ocenil som jeho vedenie v boji proti klimatickej kríze a pandémii," napísal neskôr Biden na Twitteri.

Vatikán informoval, že lídri sa rozprávali o klimatických zmenách, koronavírusovej pandémií, otázke utečencov a migrantov, ako aj "ochrane ľudských práv vrátane slobody náboženského vyznania a svedomia". Biden navštívil Vatikán pred dvojdňovým summitom skupiny G20, ktorý sa bude konať cez víkend v Ríme. Z Talianska odcestuje do škótskeho Glasgowa na konferenciu OSN o zmene klímy (COP26).

Viac o téme: StretnutieRímVatikánPápež FrantišekJoe Biden
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu