Piatok, 3. december 2021. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

VIDEO Heger chce na summite EÚ brániť jadrovú energetiku: Poďakovanie Merkelovej

premiér Eduard Heger
premiér Eduard Heger
Zdroj: TASR/AP
21.10.2021 17:00

BRUSEL - Slovensko sa bude na dvojdňovom summite EÚ v Bruseli zasadzovať za ďalšie používanie jadrovej energetiky a za zachovanie jadra v národnom energetickom mixe i v rámci politiky zameranej na zmiernenie dopadov klimatických zmien. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger pred zasadnutím Európskej rady.


Hlavnými témami dvojdňových rokovaní šéfov štátov a vlád členských krajín EÚ sú nárast cien energií, očkovanie proti ochoreniu COVID-19, dodržiavanie zásad právneho štátu, obchodná politika, ale aj klimatické otázky, migrácia a digitalizácia.

Ukrajina má veľké zásobníky

Vklad Slovenska do diskusie o cenách energií je vo viacerých rovinách. Navrhuje napríklad zadefinovať minimálne množstvo zásob plynu v zásobníkoch na území Únie. "Ponaučenie je o tom, že treba mať zadefinovaný a garantovaný minimálny objem, ktorý zabezpečí dostatok plynu aj počas silnej zimy," povedal Heger. Dodal, že Ukrajina má veľké zásobníky - do 30 miliárd metrov kubických - a SR je pripravená využiť svoje tranzitné možnosti a byť dôležitým hráčom v EÚ pri riešení energetickej krízy.

Počas diskusií lídrov o energetike chce premiér klásť dôraz na jadro, lebo je to stabilný zdroj energie. "Je nevyhnutné, aby jadro bolo súčasťou diskusií. Bez toho to nejde. Na druhej strane nechceme spájať energetickú krízu s klimatickými zmenami, pretože ide skôr o krátkodobý problém," konštatoval Heger.

Slovensko podporuje posilnenie fyzickej ochrany vonkajších hraníc Únie

Z hľadiska cenotvorby je podľa neho dôležité v energetickom mixe ceny nastaviť tak, aby boli zvýhodnené zdroje energie, ktoré sú nízkouhlíkové a jadro takým zdrojom je. V oblasti migrácie vyjadril podporu Litve, Lotyšsku a Poľsku a odsúdil postup Bieloruska, ktoré zneužíva migrantov v podobe hybridných útokov na EÚ. Dodal, že Slovensko podporuje posilnenie fyzickej ochrany vonkajších hraníc Únie, a to aj za pomoci moderných technológií používaných na hraniciach.

Heger pripomenul, že pandemická situácia je v niektorých krajinách EÚ vážna, najmä tam, kde je nižšia miera zaočkovanosti, čo je aj prípad Slovenska, zároveň však dodal, že Slovensko má situáciu pod kontrolou. Vyslovil sa za prísnejšiu kontrolu hoaxov a dezinformácií, kde vidí potrebu užšej spolupráce so sociálnymi sieťami.

Nemecko bolo motorom európskej integrácie a ekonomickej prosperity

Diskusiu o právnom štáte v súvislosti so sporom medzi Európskou komisiou a Poľskom premiér vníma v rovine, že tento spor treba viesť na báze dialógu a možno najlepšie "za zvretými dverami",  kým sa nepodarí nájsť správne riešenie.

Heger na záver uviedol, že poďakoval nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, pre ktorú je to posledná účasť na summite EÚ, za to, že Nemecko bolo motorom európskej integrácie a ekonomickej prosperity.


Nástroje k článkuZDROJ: TASRTASR/Jaromír Novak

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články