Piatok, 22. október 2021. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Ukrajina opäť o krok bližšie k NATO: Spojené štáty absolvujú na západe krajiny vojenské cvičenia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Lee Jin-man, File
17.09.2021 09:54

KYJEV - Ukrajinská a americká armáda a vojaci z ďalších krajín odštartujú na budúci týždeň spoločné vojenské cvičenia v západnej časti Ukrajiny. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na štvrtkové oznámenie generálneho štábu ukrajinskej armády.


Len v stredu sa skončili rozsiahle spoločné manévre ozbrojených síl Ruska a Bieloruska. Cvičenia s kódovým názvom Západ-2021 sa konali v západných častiach oboch krajín, aj v oblastiach blízko hraníc Európskej únie, čo vyvolalo obavy Ukrajiny a niektorých členských krajín NATO.

Ukrajina spresnila, že na manévroch s označením Rapid Trident, ktoré sa začnú 20. septembra a potrvajú do 1. októbra, sa zúčastní približne 6000 vojakov z 15 štátov. Hlavným cieľom manévrov je nácvik spoločných akcií.

Kyjev považuje vojenské cvičenia s partnermi z NATO za významný krok na ceste k potenciálnemu členstvu v Severoatlantickej aliancii. Pokrok v tomto smere však komplikuje pokračujúci konflikt v Donbase, kde ukrajinská armáda čelí ozbrojenému odporu proruských separatistov.

Vzťahy Moskvy a Kyjeva sa zhoršili v roku 2014 po tom, čo Moskva anektovala Krym a podporila separatistické republiky v Donbase. Viac než Sedem rokov trvajúca vojna na východe Ukrajiny si odvtedy vyžiadala už vyše 13.000 obetí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články