Štvrtok, 28. október 2021. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Pandémia KORONAVÍRUSU celosvetovo spomaľuje: Situácia sa zlepšila vo väčšine oblastí

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
10.09.2021 18:25

SVET - Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 celosvetovo spomalila už druhý týždeň za sebou, zaznamenaných bolo menej nových prípadov nákazy aj menej úmrtí. Od polovice júna pritom čísla rástli, najmä v dôsledku šírenia nákazlivejšieho variantu delta. Informovala o tom v piatok agentúra AFP, odvolávajúc sa na údaje zo svojej databázy.


Počet denných prírastkov nákazy vo svete klesol za uplynulých sedem dní o osem percent na 589.900. Ako však upozornila AFP, potvrdené prípady predstavujú iba zlomok skutočných prípadov infekcie, čo má súvis aj s rozličnou intenzitou testovania v jednotlivých krajinách.

Situácia sa zlepšila vo väčšine sledovaných oblastí: v Afrike poklesol počet nových denných prípadov o 21 percent, na Blízkom východe o 15 percent, v Ázii a Severnej Amerike o deväť percent a o osem percent v Latinskej Amerike a Karibiku. V Európe sa stav stabilizoval, Oceánia zaznamenala 17-percentný nárast - avšak táto oblasť je nákazou relatívne málo zasiahnutá.

Koronavírus v číslach 

Spomedzi krajín evidovali za sedem dní najprudší nárast v Srbsku - o 64 percent. Nasledovalo Rumunsko (51 percent), Sýria (36 percent), Mongolsko (33 percent) a Austrália (32 percent). Naopak, Kosovo zaznamenalo 40-percentný pokles. V Španielsku hlásili denne o 36 percent menej prípadov, v Gruzínsku o 35 percent a v Azerbajdžane a Japonsku zhodne o 34 percent. V prepočte na počet obyvateľov hlásili najvyššie denné prírastky prípadov nákazy v Mongolsku (795), Izraeli (621) a Čiernej Hore (576).

Počet úmrtí súvisiacich s covidom klesol takisto druhý týždeň v rade, najnovšie o šesť percent na 9047 denne. Najviac očkovacích dávok doteraz podali v Spojených arabských emirátoch - 189 na 100 obyvateľov. Nasledujú Izrael (166), Singapur (151) a Čile (149).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články