Nedeľa3. december 2023, meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara

Taliban pozval na slávnostné oznámenie novej vlády 6 krajín: Je medzi nimi aj Rusko a Turecko

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP Photo/Rahmat Gul, File)

KÁBUL - Afganské hnutie Taliban pozvalo Rusko a niekoľko ďalších krajín na slávnostné oznámenie zloženia novej vlády. V pondelok o tom informovala panarabská televízia al-Džazíra a následne ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Radikálny Taliban, ktorý v polovici augusta rýchlo dobyl Afganistan a získal moc, pozval určité krajiny vrátane Ruska či Turecka na ceremóniu, kde bude oznámené zloženie novej afganskej vlády. Televízii al-Džazíra to v pondelok povedal nemenovaný predstaviteľ hnutia.

"Pozvánky na slávnostné oznámenie novej afganskej vlády sme poslali Turecku, Číne, Rusku, Iránu, Pakistanu a Kataru," povedal predstaviteľ.

Taliban prevzal v Afganistane moc v polovici augusta 

Taliban dobyl Afganistan a metropolu Kábul nečakane rýchlo v polovicu augusta, počas sťahovania amerických ozbrojených síl z krajiny, kde boli prítomní 20 rokov. Situácia vyvolala u mnohých obyvateľov, predovšetkým u žien, silné obavy z návratu autoritárskeho režimu Talibanu, keď vládol v rokoch 1996 – 2001.

Teraz Taliban avizoval, že po zosadení Západom podporovanej vlády v Afganistane plánuje vytvoriť inkluzívny dočasný kabinet, v ktorom budú zastúpení lídri zo všetkých etnických skupín a kmeňov v krajine.

Taliban žiada afganskú armádu, aby sa integrovala do nového režimu

Militantné hnutie Taliban v pondelok vyzvalo bývalých príslušníkov afganskej armády, aby sa "integrovali" do nového režimu. Informovala o tom agentúra AFP. "Afganské sily, ktoré boli vycvičené za uplynulých 20 rokov, budú požiadané, aby sa spolu s členmi Talibanu opäť pripojili k bezpečnostným jednotkám," uviedol hovorca hnutia Zabihulláh Mudžáhid na tlačovej konferencii v afganskom hlavnom meste Kábul.

Taliban
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Wali Sabawoon)

Hovorca dodal, že akékoľvek povstanie proti ich vláde bude "tvrdo potlačené". Tieto slová odzneli po tom, ako Taliban vyhlásil, že obsadil poslednú baštu odporu v krajine – údolie Pandžšír. "Islamský emirát je na povstanie veľmi citlivý. Každý, kto sa pokúsi začať povstanie, bude tvrdo zasiahnutý. Nedovolíme ďalšie povstanie," uviedol Mudžáhid.

Pracujú na technických detailoch

Okrem toho spresnil, že Afganistan bude až do vytvorenia vlády spravovaný podľa "dočasného systému", ktorý bude predstavený už čoskoro. "Boli prijaté konečné rozhodnutia, teraz pracujeme na technických detailoch... Novú vládu oznámime hneď, ako sa vyriešia technické problémy," povedal hovorca militantného hnutia.

Taliban 19. augusta vyhlásil vznik Afganského islamského emirátu. Už vtedy jeden z vysokopostavených členov militantného hnutia povedal, že v krajine nebude panovať demokracia. "Nebude tu vôbec žiadny demokratický systém, pretože ten v krajine nemá žiadne korene. Nebudeme diskutovať, aký typ politického systému by sme mali v Afganistane zriadiť, pretože je to jasné. Bude tu právo šaría a hotovo," uviedol Vahídulláh Hášimí. Usporiadanie štátu by malo byť podľa agentúry Reuters veľmi podobné tomu, ako v rokoch 1996 až 2001, keď krajinu ovládal Taliban.

Viac o téme: VládaOznámenieRuskoTureckoTaliban
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu