Utorok, 21. september 2021. Meniny má Matúš, zajtra Móric.

Ozbrojenci uniesli desiatky detí priamo zo školy v Nigérii

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP/Sunday Alamba
31.05.2021 06:16

KANO - Neznámi ozbrojenci uniesli v nedeľu desiatky detí z islamskej školy v meste Tegina ležiacom na severe Nigérie v štáte Niger. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestnu políciu a tamojších obyvateľov.


Vláda štátu Niger na Twitteri uviedla, že v čase útoku bolo v škole asi 200 detí a ozbrojenci uniesli zatiaľ nezistený počet z nich. Neskôr prepustili 11 žiakov, ktorí boli príliš malí a nezvládli by dlhší pochod. Podľa hovorcu polície útočníci prišli na motorkách a ešte pred únosom detí začali bezhlavo strieľať, pričom jedného obyvateľa mesta zabili a ďalšieho zranili.

Jeden z predstaviteľov školy, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že útočníci pôvodne vzali viac ako 100 detí, ale neskôr prepustili tie, ktoré mali štyri až 12 rokov a považovali ich za príliš mladé.

K únosu došlo deň po tom, čo bolo po 40 dňoch v zajatí prepustených 14 študentov univerzity v severozápadnej Nigérii. Ozbrojenci 20. apríla uniesli skupinu okolo 20 študentov Greenfield University, pričom zabili jedného zamestnanca školy. O niekoľko dní zavraždili päť študentov, aby prinútili rodiny a vládu zaplatiť výkupné. Miestna tlač uviedla, že rodiny za ich prepustenie zaplatili výkupné v celkovej výške v prepočte 440.000 dolárov.

Ozbrojené gangy terorizujú obyvateľov severozápadnej a strednej Nigérie rabovaním miest a dedín, kradnutím dobytka a bratím ľudí ako rukojemníkov. Únosy sa pre ne stali častým spôsobom získania výkupného. Od decembra 2020 bolo v Nigérii unesených 730 detí a študentov. Džihádistická skupina Boko Haram v apríli 2014 uniesla 276 kresťanských študentiek z internátov školy v Chiboku.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články