Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

VIDEO Ukrajinský prezident si pripomenul koniec druhej svetovej vojny pri hraniciach s Ruskom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP
09.05.2021 11:42

KYJEV - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si pripomenul 76. výročie konca druhej svetovej vojny v Európe návštevou dediny pri hraniciach s Ruskom, kde došlo k eskalácii napätia po tom ako Moskva začala hromadiť svoje vojenské jednotky pozdĺž hranice s Ukrajinou. Informovala o tom agentúra AP.


Deň víťazstva nad fašizmom: NAŽIVO Lídri si uctili obete vojny! Smer obvinil koalíciu z obludnej rusofóbie

Zelenskyj v sobotu navštívil dedinu Milove na východe Ukrajiny spolu s veľvyslancami z Európskej únie a združenia siedmich priemyselne najvyspelejších krajín (G7). "Ukrajinci bojovali proti fašizmu spolu s desiatkami iných národov ... a rozhodne nie pre to, aby o 76 rokov neskôr vojna pripravila našich ľudí o životy," uviedol Zelenskyj počas návštevy dediny.

VIDEO Ukrajinský prezident si
Zdroj: SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP

Milove leží v Luhanskej oblasti, z ktorej väčšina je od roku 2014 pod kontrolou separatistov podporovaných Ruskom spolu s veľkou časťou priľahlej Doneckej oblasti. Počas siedmich rokov bojov medzi separatistami a ukrajinskými silami bolo zabitých viac ako 14.000 ľudí. Ukrajina tvrdí, že 36 jej vojakov zahynulo tento rok pri útokoch povstalcov. Hromadenie jednotiek a vojenské cvičenia v západnom Rusku blízko hranice s Ukrajinou minulý mesiac vyvolali znepokojenie ukrajinských predstaviteľov a ich spojencov.

VIDEO Ukrajinský prezident si
Zdroj: SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP

Po sérii protestov a varovaní - aj zo strany NATO - vydal ruský minister obrany Sergej Šojgu rozkaz, aby sa ruské jednotky začali sťahovať. Koniec druhej svetovej vojny si európske štáty pripomínajú 8. mája ako Deň víťazstva nad fašizmom. V Rusku a v niektorých ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu si porážku nacistického Nemecka pripomínajú o deň neskôr - 9. mája - ako Deň víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne.


Galéria

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/In Time Ukraine

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články