Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

KORONAVÍRUS Biden chce mať do júla zaočkovaných 70 percent dospelých Američanov

Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden
Zdroj: SITA/Melina Mara/The Washington Post via AP, Pool)
04.05.2021 20:30

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden si stanovil nový cieľ v boji proti pandémii koronavírusu v USA. Chce dosiahnuť, aby do 4. júla, na ktorý pripadá Dňa nezávislosti, bolo aspoň prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 70 percent dospelých Američanov, oznámil v utorok Biely dom.


Do toho istého termínu má byť tiež úplne zaočkovaných 160 miliónov dospelých obyvateľov USA, uviedli agentúry AP a AFP.  Minimálne prvú dávku vakcíny už dostalo viac ako 56 percent dospelých obyvateľov Spojených štátov a plne zaočkovaných je už skoro 105 miliónov ľudí. V USA sa momentálne aplikuje približne 965.000 prvých dávok očkovacích látok za deň. Podľa agentúry AP je toto tempo takmer dvojnásobne vyššie, než by bolo potrebné na dosiahnutie nových Bidenových cieľov. Oficiálne ich prezident predstaví počas prejavu, ktorý prednesie v utorok z Bieleho domu. Krátko pred prejavom o nich informovali predstavitelia Bidenovej administratívy.

Prerozdeľovanie vakcín

Americká vláda začne prerozdeľovať vakcíny proti koronavírusu do tých štátov USA, ktorých obyvatelia prejavujú o zaočkovanie vyšší záujem. V utorok o tom informovala agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa administratívy amerického prezidenta Joea Bidena. O zmene v distribučnom programe ako prvý informoval americký denník The Washington Post. Biely dom túto informáciu oznámil guvernérom jednotlivých štátov v utorok ráno, píše AP.

Americké federálne úrady doteraz distribuovali vakcíny medzi jednotlivé štáty USA na základe počtu obyvateľov. Vláda USA však najnovšie plánuje previesť dávky očkovacej látky zo štátov s nízkym záujmom o očkovanie do tých štátov, kde obyvatelia prejavujú väčšiu ochotu dať sa zaočkovať, priblížil zdroj AP. Administratíva prezidenta Bidena však zdôraznila, že dodávky vakcíny budú pre obyvateľov prvej skupiny štátov opätovne navýšené v momente, keď o ne prejavia zvýšený záujem.

Záujem o očkovanie proti koronavírusu v USA celoplošne klesá, v niektorých štátoch každý týždeň z tohto dôvodu odmietajú časť či dokonca celé dodávky vakcín, približuje AP. Úrady štátu Iowa tento týždeň - pre nízky záujem o očkovanie - neprijalo takmer tri štvrtiny dávok, ktoré mala do štátu dodať federálna vláda.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články