Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Odhalenie vedcov, ktoré treba brať vážne: Táto aktivita potláča ťažký priebeh COVIDU!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
19.04.2021 22:20

LONDÝN - Existuje veľa rizikových faktorov závažného priebehu liečby Covidom. Ako ukazuje britská štúdia, okrem veku môže hrať úlohu aj aktívny životný štýl. Veľa pohybu môže zabrániť vážnym chorobám.


Podľa novej štúdie sedavý životný štýl zvyšuje riziko vzniku závažného priebehu Covidu-19 a úmrtia na túto chorobu. Vedci vo svojej štúdii publikovanej v British Journal of Sports Medicine skúmali prípady takmer 50-tisíc ľudí infikovaných koronavírusom v USA, ktorí poskytli informácie o svojich fyzických aktivitách na klinike najmenej trikrát za predchádzajúce dva roky.

Odhalenie vedcov, ktoré treba
Zdroj: Getty Images

Ľudia, ktorí najmenej dva roky pred infekciou vykonávali málo fyzickej aktivity, majú preto väčšiu pravdepodobnosť, že budú musieť kvôli chorobe ísť do nemocnice a na intenzívnu starostlivosť či dokonca zomrieť na ňu, ako u fyzicky aktívnych pacientov. Ukázalo sa, že sedavý životný štýl predstavuje pre priebeh ochorenia výrazne vyššie riziko ako napríklad fajčenie, obezita alebo vysoký krvný tlak.

O 32 percent vyššie riziko úmrtia

Z vyšetrených pacientov sa 15 percent označilo za neaktívnych (0 až 10 minút fyzickej aktivity týždenne), takmer 80 percent uviedlo „určitú úroveň aktivity“ (11 až 149 minút cvičenia týždenne) a 7 percent uvádzalo konštantný pohyb viac ako 150 minút týždenne.

Odhalenie vedcov, ktoré treba
Zdroj: Getty Images

Podľa štúdie je u fyzicky neaktívnych pacientov dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že budú musieť byť hospitalizovaní pre Covid-19, ako u pacientov z najaktívnejšej skupiny. Jej riziko, že skončí na jednotke intenzívnej starostlivosti, bolo o 73 percent vyššie a riziko smrti bolo dvaapolkrát vyššie. V porovnaní so stredne aktívnou skupinou mali neaktívni o 20 percent vyššie riziko hospitalizácie, o 10 percent vyššie riziko nutnosti ísť na jednotku intenzívnej starostlivosti a o 32 percent vyššie riziko úmrtia.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/rd

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články