Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Maďarský vládny Fidesz vystupuje z Európskej ľudovej strany

Maďarská vládna strana Fidesz vystupuje z Európskej ľudovej strany
Maďarská vládna strana Fidesz vystupuje z Európskej ľudovej strany
Zdroj: SITA/AP Photo/Francisco Seco, File
18.03.2021 18:02

BUDAPEŠŤ - Maďarská vládna strana Fidesz vystupuje z Európskej ľudovej strany (EPP), uviedla vo štvrtok na Twitteri podpredsedníčka Fideszu Katalin Nováková, ktorá toto rozhodnutie oznámila listom generálnemu tajomníkovi EPP Antoniovi Lópezovi-Istúrizovi Whiteovi.


Nováková, ktorá je v strane Fidesz zodpovedná za zahraničné vzťahy, na Twitteri list zahraničného sekretariátu Fideszu adresovaný EPP uviedla slovami: "Je čas rozlúčiť sa." Dvanásť poslancov Európskeho parlamentu (EP) za Fidesz 3. marca oznámilo, že opúšťa najväčšiu politickú frakciu v EP - EPP. Ich rozhodnutie bolo reakciou na zmeny rokovacieho poriadku, ktoré schválilo vedenie frakcie.

"Zmena pravidiel skupiny EPP je zjavne nepriateľským krokom proti Fideszu a našim voličom... Je to nedemokratické, nespravodlivé a neprijateľné. Vedenie Fideszu sa preto rozhodlo okamžite opustiť frakciu EPP," napísal Orbán v liste predsedovi EPP Manfredovi Weberovi. Dodal, že maďarskí voliči boli zbavení svojich demokratických práv, no zákonodarcovia Fideszu budú naďalej zastupovať Maďarsko v Európskom parlamente. Orbán vtedy v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió povedal, že odchod jeho strany z EPP je už iba technickou otázkou. Maďarský ministerský predseda tiež povedal, že Fidesz teraz musí vybudovať novú demokratickú pravicu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články