Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

Severná Kórea sa zaviazala ignorovať pokusy Washingtonu nadviazať diplomatické vzťahy

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Zdroj: SITA/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP, File
18.03.2021 07:35

PCHJONGJANG - Severná Kórea bude ignorovať pokusy Spojených štátov rozšíriť vzájomné diplomatické vzťahy, pokiaľ Washington neprestane s "nepriateľskou politikou" voči KĽDR. Vo štvrtok to uviedla námestníčka severokórejského ministra zahraničných vecí Čche Son-hui, ktorú cituje agentúra Jonhap.


Čche Son-hui vo vyhlásení zároveň potvrdila, že USA sa minulý týždeň - deň pred začiatkom svojho spoločného vojenského cvičenia s Južnou Kóreou - pokúsili nadviazať kontakt s KĽDR prostredníctvom "tretej krajiny".

"Už sme sa jasne vyjadrili, že medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi nebudú nijaké kontakty, ani sa nebudú konať nijaké rozhovory, pokiaľ USA neprestanú s nepriateľskou politikou voči nám, a my budeme aj naďalej ignorovať ich pokusy spojiť sa s nami," uviedla Čche Son-hui podľa severokórejskej štátnej tlačovej agentúry KCNA.

Americký minister obrany Lloyd Austin a minister zahraničných vecí Antony Blinken sú momentálne na pracovnej návšteve v juhokórejskej metropole Soul. Ministri predtým navštívili Japonsko, kde v spoločnom vyhlásení vyjadrili znepokojenie nad rastúcim regionálnym vplyvom Číny. Cieľom ich cesty je upevniť spoluprácu s partnermi v tejto časti Ázie.

Severná Kórea v utorok varovala Soul i Washington pred uskutočnením ich spoločného vojenského cvičenia. Urobila tak prostredníctvom Kim Jo-džong, sestry severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorá uviedla, že USA "sa snažia cez oceán šíriť zápach strelného prachu na území" KĽDR.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články