Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

KORONAVÍRUS Vyšetrujú prípady dvoch ľudí, ktorí zomreli krátko po zaočkovaní

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Hannibal Hanschke/Pool via AP
03.03.2021 21:47

SOUL - Juhokórejské úrady vyšetrujú úmrtie dvoch ľudí niekoľko dní po zaočkovaní vakcínou proti koronavírusu od firmy AstraZeneca. Obe obete však už pred zaočkovaním trpeli vážnymi zdravotnými komplikáciami, uviedla v stredu agentúra Jonhap.


KORONAVÍRUS Obavy v Maďarsku: Hromadia sa správy, že lekári seniorom vnucujú čínsku vakcínu

Spoločnosť AstraZeneca je podľa svojho vyjadrenia s prebiehajúcim vyšetrovaním Kórejského úradu pre kontrolu a prevenciu chorôb (KDCA) oboznámená. Predstavitelia KDCA na brífingu potvrdili, že úrad v súčasnosti vykonáva vyšetrovanie v spolupráci s miestnymi úradmi, ktoré má zistiť prípadnú spojitosť medzi úmrtiami a vakcínou.

Jedným zo zosnulých je 63-ročný klient domova sociálnych služieb, ktorý už predtým trpel cerebrovaskulárnym ochorením. Po minulotýždňovom zaočkovaní sa uňho po štyroch dňoch objavili príznaky vrátane horúčky. V utorok ho museli previesť do nemocnice, kde zomrel na následky otravy krvi a zápalu pľúc.

Druhým zaočkovaným bol päťdesiatnik, ktorý trpel srdcovou poruchou a cukrovkou. Zomrel v stredu na následky viacnásobného infarktu, len deň po zaočkovaní. Južná Kórea spustila vakcinačnú kampaň proti koronavírusu minulý týždeň. Do stredy tam bolo jednou dávkou vakcíny od AstraZenecy zaočkovaných takmer 86.000 ľudí a zhruba 1500 ľudí prvou dávkou vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech. KDCA nedávno informoval, že v prípade úmrtia po zaočkovaní poskytne pozostalým finančnú kompenzáciu vo výške 430 miliónov juhokórejských wonov (približne 317.450 eur).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články