Piatok, 14. máj 2021. Meniny má Bonifác, zajtra Žofia.

V Česku potvrdili nákazlivejšiu juhoafrickú mutáciu KORONAVÍRUSU!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/DPA via AP/Michael Kappeler
25.02.2021 18:02

PRAHA - V Česku bola v jednom prípade potvrdená nákazlivejšia juhoafrická mutácia koronavírusu. Uviedla to hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Barbora Peterová. Informácie o niekoľkých podozreniach na túto mutáciu sa objavili v minulých dňoch. Niektoré prípady súviseli so zájazdom na Zanzibar a týkajú sa ľudí z Králohohradeckého a Juhomoravského kraja.


KORONAVÍRUS V Česku majú viacero podozrení na juhoafrickú mutáciu: Štyri neďaleko Slovenska

"Môžem potvrdiť, že sekvenáciou bola skutočne takzvaná juhoafrická mutácia u jednej vzorky potvrdená," uviedla Peterová.

Informáciu na dnešnej odbornej konferencii k chorobe covid-19 potvrdila tiež Helena Jiřincová, ktorá vedie Národné referenčné laboratóriá pre chrípku v Štátnom zdravotnom ústave. Toto laboratórium robí takzvanú sekvenáciu, čo je podrobná genetická analýza vírusu, ktorá má mutáciu potvrdiť. "Potvrdili sme sekvenáciou jeden prípad a určite jeden je veľmi silne indikovaný na základe PCR testu," povedala Jiřincová. Pri druhom prípade však podľa nej nemôžu odborníci urobiť sekvenáciu kvôli nízkej koncentrácii RNA.

Ilustračné foto
V Česku potvrdili nákazlivejšiu
Zdroj: Getty Images

Mutácie sú pomenované podľa miesta, kde vedci prvýkrát sekvenovali gén vírusu. V Česku sa v poslednom čase rozšírila britská mutácia koronavírusu, ktorá je podľa odborníkov o 30 až 70 percent nákazlivejšia než doterajší variant.

Juhoafrická mutácia, ktorá bola prvýkrát zaznamenaná vlani v októbri, sa rozšírila do viac ako 30 krajín. Objavila sa aj v susedných štátoch. Šíri sa v rakúskom Tirolsku, minulý týždeň prvý výskyt zaznamenalo Poľsko a bola potvrdená aj v Nemecku. Podľa väčšiny vedeckých odhadov je asi o 50 percent nákazlivejšia než základný variant vírusu SARS-CoV-2. Navyše podľa odborníkov znižuje účinnosť niektorých vakcín a liekov na covid-19.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články