Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

KORONAVÍRUS Ďalšia susedná krajina hlási prítomnosť juhoafrického variantu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski
19.02.2021 20:57

VARŠAVA - Poľsko v piatok potvrdilo, že v krajine zaznamenali juhoafrický variant koronavírusu. Informáciu poskytol na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Prvý prípad juhoafrického variantu hlásili pri meste Suwalki blízko hraníc s Litvou, napísala tlačová agentúra DPA.


V Poľsku stúpa aj podiel britského variantu koronavírusu - nedávno predstavitelia ministerstva zdravotníctva odhadli jeho mieru na približne desať percent zo všetkých nových prípadov nákazy. Podľa Niedzielského oba varianty urýchľujú priebeh pandémie. Poľsko hlásilo v piatok takmer 8800 nových prípadov nákazy koronavírusom a 241 úmrtí, takže celkový počet obetí ochorenia COVID-19 stúpol na 41.823.

Niedzielski vyzval krajanov na dodržiavanie platných protikoronavírusových obmedzení a znovu upozornil, že závažnosť tretej vlny pandémie bude závisieť od správania a zodpovednosti občanov. Minulý týždeň vyvolali pobúrenie v celej krajine zábery veľkého vonkajšieho zhromaždenia ľudí bez rúšok v Zakopanom, hlavnom poľskom lyžiarskom stredisku.

Podľa miestnych médií sú všetky dostupné izby v hoteloch v Zakopanom na najbližší víkend obsadené. Hotely môžu byť v prevádzke na 50 percent svojej kapacity. "Dúfam, že minulý týždeň bol hanebnou výnimkou," povedal na tlačovej konferencii Niedzielski.

Údaje o nákaze majú znovu stúpajúci trend, preto chce Poľsko podľa ministra skoncovať aj s možnosťou zakrývania tváre na verejnosti plastovými štítmi alebo šatkami. V súčasnosti sú povolené ako náhrada za rúško.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články