Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Ekvádorská Národná volebná rada pozastavila čiastočné prepočítanie hlasov

Ekvádorský prezident Lenín Moreno
Ekvádorský prezident Lenín Moreno
Zdroj: Getty Images
17.02.2021 13:05

QUITO - Ekvádorská Národná volebná rada (CNE) pozastavila v stredu čiastočné prepočítanie hlasov odovzdaných voličmi v prvom kole prezidentských volieb zo 7. februára. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.


Príslušná žiadosť domorodého prezidentského kandidáta Yaku Péreza totiž v päťčlennej rade nezískala potrebné tri hlasy. Za hlasovali dvaja jej členovia, jeden bol proti, jeden sa zdržal a zvyšný sa na hlasovaní nezúčastnil. Pérez, 51-ročný právnik špecializujúci sa na legislatívu súvisiacu so životným prostredím, podal žiadosť o prepočítanie približne šesť miliónov hlasov odovzdaných v 17 z 24 provincii. Zdôvodnil ju veľmi tesným výsledkom prvého kola prezidentských volieb, podľa ktorého získal 19,38 percenta hlasov, čo je len o 33.000 menej ako dostal pravicový exbankár Guillermo Lasso, ktorý skončil druhý a taktiež požiadal o prepočítanie.

Prvé kolo volieb vyhral zo ziskom 32,7 percenta mladý ľavicový ekonóm Andrés Arauz. Pérez sa však nevzdáva a naďalej tvrdí, že došlo k volebným podvodom. "Neporazia nás, nezničia nás, odpor pokračuje," uviedol v reakcii na rozhodnutie CNE. Domorodé skupiny, ktoré Péreza podporujú, v tejto súvislosti vyzvali v stredu na demonštrácie a pochod do ekvádorskej metropole Quito. Organizácia amerických štátov (OAS) vyzvala CNE, aby zabezpečila konanie rozhodujúceho kola volieb podľa pôvodného plánu, teda dňa 11. apríla.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články