Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Americký Senát potvrdil Petea Buttigiega ako nového ministra dopravy

Pete Buttigieg
Pete Buttigieg
Zdroj: SITA/AP/Kevin Lamarque
02.02.2021 20:55

WASHINGTON - Americký Senát potvrdil v utorok Petea Buttigiega vo funkcii ministra dopravy USA. Buttigieg sa tak stal prvým členom americkej vlády, ktorý sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii. Informovala o tom agentúra AP.


Buttigiega, niekdajšieho súpera nového prezidenta Joea Bidena v súboji o prezidentskú kandidatúru Demokratickej strany, odobril Senát pomerom hlasov 86:13. Tridsaťdeväťročný Buttigieg je bývalý starosta mesta South Bend v štáte Indiana, slúžil však aj ako spravodajský dôstojník amerického vojenského námorníctva v Afganistane. Zo súboja o prezidentskú kandidatúru Demokratickej strany odstúpil ešte v marci práve v Bidenov prospech.

Buttigieg zatiaľ nikdy nezastával funkciu na celoštátnej úrovni, ale napriek tomu sa vypracoval na rešpektovaného hráča na politickej scéne: napríklad v primárkach v štáte Iowa tesne zvíťazil nad protikandidátom Berniem Sandersom.

Úlohou Buttigiega bude presadiť Bidenovu ambicióznu agendu zameranú na obnovu infraštruktúry a na boj proti klimatickej zmene. Buttigieg sa zaviazal, že sa hneď pustí do práce s cieľom podporiť bezpečnosť a obnoviť dôveru ľudí v dopravný systém v krajine.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články