Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Trumpovi právnici popreli, že exprezident podnecoval násilnosti v Kapitole

Zdroj: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta
02.02.2021 19:35

WASHINGTON - Právnici bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v utorok popreli obvinenia, že Trump zohral úlohu pri podnecovaní násilností v Kapitole zo 6. januára. Proces impeachmentu voči exprezidentovi v Senáte je podľa nich protiústavný. Informovala o tom agentúra AP.


Trumpovi právnici v utorok predložili Senátu svoje stanovisko k ústavnej obžalobe voči exprezidentovi. Trump je obvinený z podnecovania na vzburu v súvislosti s jeho úsilím zvrátiť výsledky prezidentských volieb z 3. novembra. Svoje stanovisko Senátu v utorok predložili aj žalobcovia z americkej Snemovne reprezentantov. Údajné podnecovanie na vzburu zo strany bývalého šéfa Bieleho domu v ňom označili za "zradu historických rozmerov".

Ústavnú žalobu (impeachment) schválila demokratmi ovládaná Snemovňa reprezentantov 13. januára, len týždeň pred koncom Trumpovho mandátu. Očakáva sa, že proces v Senáte sa začne 9. februára. Demokrati požadujú, aby bol Trump uznaný za vinného a bolo mu doživotne znemožnené obsadiť funkciu na federálnej úrovni. To by mu okrem iného zabránilo kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2024. Stočlenný Senát, ktorý v procese impeachmentu plní úlohu súdu, musí žalobu schváliť dvojtretinovou väčšinou. K 50 demokratom by sa tak muselo pridať najmenej 17 republikánov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články