Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Irán zase o krok bližšie k vesmíru: Vypustil novú nosnú raketu schopnú dopravovať družice na orbitu

Štart iránskej rakety Zoljanah
Štart iránskej rakety Zoljanah
Zdroj: SITA/Iranian Defense Ministry via AP
02.02.2021 06:55

TEHERÁN - Irán úspešne otestoval novú raketu určenú na vynášanie družíc do kozmu s "doteraz najvýkonnejším" motorom vlastnej výroby na tuhé palivo. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na miestne médiá.


"Ide o prvé vypustenie hybridnej nosnej rakety Zoljanah pre suborbitálne testovanie," uviedol hovorca oddelenia iránskeho ministerstva obrany pre vesmírny výskum. "Táto trojstupňová nosná raketa môže konkurovať súčasným svetovým nosným raketám. Disponuje dvoma stupňami pevných pohonných hmôt a jedným stupňom tekutého paliva," dodal hovorca s tým, že raketa je určená na "výskumné účely".

Štart iránskej rakety Zoljanah
Zdroj: SITA/Iranian Defense Ministry via AP

Raketa Zoljanah dokáže umiestniť satelity na obežnú dráhu vo výške 500 kilometrov nad Zemou a uniesť náklad s hmotnosťou 220 kilogramov. Raketa môže byť vypustená z "mobilnej platformy", čo jej zaručuje "výnimočný potenciál".

Na záberoch zverejnených iránskou štátnou televíziou bolo vidno štart rakety v púštnej oblasti, avšak bez spresnenia lokality alebo času testu. Podľa tlačovej agentúry Mehr sa test uskutočnil v provincii Semnán, kde má Irán svoje vesmírne stredisko. Revolučné gardy vypustili prvú iránsku vojenskú družicu Núr na orbitu vlani v apríli. Satelit obieha okolo Zeme vo výške 425 kilometrov a do kozmu ho dopravila raketa Kásid, podobná nosnej rakete Zoljanah.

Štart iránskej rakety Zoljanah
Zdroj: SITA/Iranian Defense Ministry via AP

Spojené štáty, úhlavný nepriateľ islamskej republiky, v tom čase vyhlásili, že daný štart dokazuje, že iránsky vesmírny program slúži skôr pre vojenské účely než pre komerčné. Teherán však trvá na tom, že nemá žiadny zámer nadobudnúť jadrové zbrane, pričom jeho aerokozmické aktivity sú mierového charakteru a v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN.


Galéria

Štart iránskej rakety Zoljanah Štart iránskej rakety Zoljanah Štart iránskej rakety Zoljanah

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články