Streda, 21. apríl 2021. Meniny má Ervín, zajtra Slavomír.

Putin predložil návrh zákona o päťročnom predĺžení zmluvy New START

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: SITA/AP/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin
27.01.2021 06:10

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin predložil v utorok parlamentu návrh zákona o päťročnom predĺžení zmluvy New START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní. Informovali o tom agentúry AFP a TASS.


"Rusko a Spojené štáty podpísali 26. januára dohodu o predĺžení zmluvy," uvádza sa k správe pripojenej k návrhu zákona, ktorú na svojej webstránke zverejnila Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu. Ďalej sa v nej píše, že obe strany sa "v zásade" dohodli na predĺžení zmluvy New START o päť rokov. O návrhu bude v stredu rokovať diskutovať Výbor Štátnej dumy pre zahraničné otázky, ktorý ho ešte v ten istý deň odporučí na ratifikáciu v pléne Dumy, informoval predseda zmieneného výboru Leonid Slutskij. Nemenovaný zdroj z ruského parlamentu pre TASS zároveň potvrdil, že návrh zákona by mal byť najdôležitejšou položkou jeho stredajšej legislatívnej agendy.

Rusko a Spojené štáty sa v utorok dohodli na predĺžení zmluvy New START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní. Podľa Kremľa si už vymenili dokumenty týkajúce sa predĺženia tejto zmluvy a v nasledujúcich dňoch obe strany dokončia potrebné formality. Nový prezident Spojených štátov Joe Biden minulý týždeň navrhol predĺženie tejto zmluvy, ktorá vyprší 5. februára, o ďalších päť rokov. Kremeľ túto snahu USA privítal, pričom Biden i Putin vyjadrili v utorok spokojnosť s touto dohodou vo svojom prvom telefonáte, ktorý absolvovali v utorok.

Predmetná zmluva, ktorá je poslednou platnou dohodou medzi Washingtonom a Moskvou o kontrole zbrojenia, bola uzavretá v roku 2010. Podpísali ju vtedajší prezidenti USA a Ruska - Barack Obama a Dmitrij Medvedev. Rusko už v minulosti navrhovalo predĺženie dohody bezo zmien či iných podmienok, avšak administratíva exprezidenta Donalda Trumpa so začatím rokovaní čakala až do minulého roka, pričom jej predĺženie podmienila viacerými požiadavkami. Rozhovory následne uviazli na mŕtvom bode, čo súviselo i s napätými vzťahmi medzi oboma krajinami týkajúcich sa ukrajinskej krízy či zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Zahraničný výbor Dumy podporil predĺženie zmluvy

Zahraničný výbor ruskej Štátnej dumy (dolnej komory parlamentu) v stredu jednomyseľne hlasoval za odporúčanie, aby Štátna duma ratifikovala dohodu o päťročnom predĺžení zmluvy New START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní. Informoval o tom predseda zahraničného výboru Dumy Leonid Sluckij.

Podľa agentúry TASS Sluckij poznamenal, že "ratifikácia dohody bude dôležitým historickým rozhodnutím, ktoré umožní zachovať globálny systém strategickej stability a jadrového zastrašovania". Predĺženie platnosti zmluvy do 5. februára 2026 podľa jeho slov "vytvorí podmienky na zintenzívnenie rozhovorov o kontrole zbraní".

Ruská Štátna duma ratifikovala dohodu

Ruská Štátna duma (dolná komora parlamentu) v stredu jednomyseľne ratifikovala dohodu o päťročnom predĺžení platnosti zmluvy New START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní. Platnosť dohody vyprší 5. februára 2021. Joe Biden po svojom minulotýždňovom nástupe do funkcie prezidenta USA navrhol predĺženie dokumentu o päť rokov a Kremeľ túto ponuku rýchlo privítal. Za predĺženie platnosti dohody do 5. februára 2026 hlasovalo 399 ruských zákonodarcov, pričom nikto nehlasoval proti a ani sa nezdržal hlasovania, uviedla agentúra AFP.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články