Pondelok, 12. apríl 2021. Meniny má Estera, zajtra Aleš.

KORONAVÍRUS Európska únia by mohla prieťahy s vakcínami riešiť aj právnou cestou, tvrdí Michel

Predseda ER Charles Michel
Predseda ER Charles Michel
Zdroj: SITA/Olivier Hoslet, Pool Photo via AP
24.01.2021 15:50

BRUSEL - Predseda Európskej rady Charles Michel varoval výrobcov vakcín proti novému koronavírusu pred možnými následkami za neplnenie zmluvných dodávok.


"Očakávame, že zmluvy potvrdené farmaceutickými spoločnosťami sa budú dodržiavať," povedal podľa agentúry Reuters v nedeľu Michel francúzskej rozhlasovej stanici Europe 1. Avizoval, že EÚ si môže zabezpečenie dodržiavania zmlúv vynútiť aj "právnymi prostriedkami". Zároveň vyjadril pochopenie pre to, že môžu nastať problémy, je však potrebné vysvetliť dôvody. Keď spoločnosť Pfizer oznámila oneskorenie dodávok vakcín o niekoľko týždňov, EÚ "buchla päsťou po stole" a meškanie sa znížilo na týždeň.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Po konzorciu Pfizer/BioNTech aj firma AstraZeneca v piatok oznámila, že dočasne bude schopná dodávať menej vakcíny, ako pôvodne prisľúbila. Dôvodom je nižší objem v jednej prevádzke v európskom dodávateľskom reťazci. Vzniknutou situáciou sa bude v pondelok príslušný výbor pre očkovaciu stratégiu v EÚ.

Európska komisia predpokladala, že členské štáty EÚ budú vakcínami, ktoré si kúpili, schopné do konca leta zaočkovať najmenej 70 percent dospelej populácie. Michel však v nedeľu pripustil, že tento cieľ bude ťažké dosiahnuť.  


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články