Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

KORONAVÍRUS Dánsko s ráznym rozhodnutím: Bezdomovcov budú očkovať prioritne

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
19.01.2021 19:22

KODAŇ - Dánsko v utorok oznámilo, že zahrnie bezdomovcov medzi tých, ktorí budú prednostne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Rozhodlo sa tak po výzve charitatívnych organizácií a pracovníkov úradov, ktorí sa o túto zraniteľnú skupinu starajú, uviedla agentúra AFP.


Škandinávska krajina začala očkovať 27. decembra a v prepočte na počet obyvateľov patrí momentálne k najrýchlejším v Európe. Dánskou stratégiou je rozdelenie obyvateľstva do 12 prioritných skupín, z ktorých prvým piatim sa už vakcína poskytuje. "Bezdomovci a sociálne zraniteľní ľudia, ktorí sú obzvlášť ohrození, sú zaradení v piatej skupine," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva sociálnych vecí.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Podľa údajov sociálnych služieb má Dánsko okolo 6500 bezdomovcov. Úrady a charitatívne organizácie poukazujú na zvýšené riziko prenosu ochorenia v tejto skupine. "Existuje naliehavá potreba uprednostniť najzraniteľnejších, ľudí žijúcich na uliciach, tých, ktorí potrebujú najrozsiahlejšiu a najkomplexnejšiu pomoc. Vakcíny + balíčky pomoci - teraz!" uviedla skupina Gadejuristen, ktorá poskytuje právnu pomoc, vo svojom poste na Facebooku. 

Takmer tri percentá Dánov už dostali prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19, pol percenta populácie až aj druhú. To zaraďuje Dánsko na popredné miesta medzi krajinami EÚ.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články