°C

Piatok, 5. marec 2021. Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav.

Náboženská obec odsúdila demonštrantov v Prahe za nosenie Dávidovej hviezdy

Protest v Prahe
Protest v Prahe
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek
11.01.2021 21:48

PRAHA - Ako nevkusný a vypočítavý cynizmus odsúdila Česká biskupská konferencia a Federácia židovských obcí v ČR zneužitie symbolu holokaustu. Dávidovu hviezdu si totiž v Prahe počas piatkovej demonštrácie proti epidemiologickým opatreniam a očkovaniu priplo na hruď niekoľko protestujúcich. Informoval o tom v pondelok spravodajský portál TV Nova.


Účastníci piatkovej demonštrácie použili žltú židovskú hviezdu s nápisom "Neočkovaný" ako svoje poznávacie znamenie. "S veľkým znepokojením sme zaznamenali zneužitie symbolu žltej židovskej hviezdy zo strany odporcov očkovania proti ochoreniu COVID-19. Žltá hviezda sa stala symbolom útlaku, utrpenia a smrti miliónov obetí nacistického teroru," uviedli v stanovisku vedúci predstavitelia Českej biskupskej konferencie, Ekumenickej rady cirkví v ČR i Federácie židovských obcí.

Tí teraz žiadajú verejné ospravedlnenie. Podľa nich sa totiž jedná o zneužitie spomínaného symbolu. "Pokiaľ si niekto tento symbol privlastňuje a jeho použitím sa chce stavať na úroveň šiestich miliónov zavraždených v koncentračných táboroch, nemožno v tom vidieť nič iné ako nevkusný cynizmus, ktorý prekračuje všetky mysliteľné hranice," uviedli. Pre účasť na demonštrácii odvolala samospráva Liberca tamojšiu ombudsmanku pre seniorov Lenku Tarabovú, ktorá pracovala v komunitnom stredisku Kontakt.

Účastníci piatkových protestov v Prahe tiež vyjadrili podporu odchádzajúcemu americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a niektorí zapaľovali sviečky za zosnulého bývalého slovenského policajného prezidenta Milana Lučanského.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články