Piatok23. február 2024, meniny má Roman, Romana, zajtra Matej

Antverpy ako vstupná brána drog do EÚ: Belgická polícia zaistila za vlaňajší rok rekordné množstvo kokaínu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRUSEL - Belgickí colníci zaistili vlani rekordných 65,5 tony kokaínu v prístave v Antverpách považovanom za hlavnú vstupnú bránu, ktorou sa táto droga dostáva do Európy. S odvolaním sa na utorňajšie oznámenie belgických úradov o tom informovala agentúra AFP.

"Obchodníci s drogami nemali lockdown," skonštatovali belgickí colníci. Belgické ministerstvo financií odhadlo hodnotu skonfiškovaného kokaínu na 7,5 miliardy eur. V uplynulých rokoch nachádzali v antverpskom prístave čoraz väčšie množstvá kokaínu, pripomína AFP. Kým v roku 2013 to bolo celkovo 4,7 tony kokaínu, v roku 2019 už išlo o 62,1 tony a v roku 2020 sa podarilo zaistiť zmienených rekordných 65,48 tony, informovalo belgické ministerstvo financií.

Dovážaný kokaín obvykle pochádza z Latinskej Ameriky, a to predovšetkým z Kolumbie, Brazílie či Ekvádoru. Býva ukrytý v nákladných kontajneroch, ktoré sa z lodí vykladajú. Priekupníci ho loďami dovážajú najmä do Belgicka, za ktorým v tomto smere nasleduje Španielsko a Holandsko. Drogy sa odtiaľ následne distribuujú do zvyšku Európy.

Samotné Antverpy disponujú po holandskom Rotterdame druhým najväčším prístavom v Európe. Podľa OSN bolo vlani zaistených v iných krajinách aj ďalších 25 ton kokaínu, ktoré smerovali do Belgicka. Celkovo bolo zároveň skonfiškovaných 102 ton kokaínu smerujúcich do Európy, a to pomocou medzinárodného mechanizmu implementovaného v spolupráci s OSN.

Viac o téme: DrogyBelgickoAntverpy
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu