°C

Pondelok, 8. marec 2021. Meniny má Alan, Alana, zajtra Františka.

Británia definitívne vystúpila z EÚ: Začali platiť nové pravidlá z brexitovej dohody

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
01.01.2021 06:20

LONDÝN - Veľká Británia definitívne vystúpila z Európskej únie. Vo štvrtok o 23.00 h miestneho času (polnoc SEČ) sa skončilo prechodné obdobie, počas ktorého bola súčasťou jednotného trhu a colnej únie, a začala sa predbežne uplatňovať nová obchodná dohoda medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ.


Tento historický moment oznámili aj údery zvona Big Ben v centre Londýna. "Svoju slobodu máme v našich rukách a je na nás, aby sme ju čo najlepšie využili," uviedol v novoročnom príhovore predseda britskej vlády Boris Johnson, ktorý pobrexitovú obchodnú dohodu podpísal v stredu.

Ratifikačný zákon k dohode následne schválili obe komory britského parlamentu a nakoniec dostal oficiálny súhlas britskej kráľovnej Alžbety II., čím nadobudol účinnosť. Vyjednávači oboch strán oznámili 24. decembra dosiahnutie dohody na poslednú chvíľu po náročných deväťmesačných rokovaniach.

Potrebný je tiež súhlas Európskeho parlamentu, ktorý na prijatie dokumentu do konca roka už nemal dostatok času. Rozpravu o dohode začne o niekoľko týždňov - v januári - a hlasovanie sa očakáva vo februári alebo v marci.

Dohoda o obchode a spolupráci Európskej únie a Spojeného kráľovstva, ktorá má takmer 1250 strán, upravuje ich hospodárske vzťahy od 1. januára. Jej uzavretie umožnilo, aby obchod medzi oboma stranami pokračoval bez ciel a s čo možno najmenšími bariérami aj po prelome rokov, keď Británia opustí jednotný trh Európskej únie. Dokument upravuje aj ďalšie témy - napríklad rybolov či spoluprácu v oblasti energetiky, dopravy, justície a polície.

Británia bude podľa premiéra Johnsona otvorenou a veľkorysou krajinou

Britský premiér Boris Johnson vo svojom štvrtkovom novoročnom príhovore uviedol, že Británia bude v novom roku otvorenou a veľkorysou krajinou, ktorá bude voľne obchodovať so svetom. Informovala o tom agentúra AFP.

Johnson to uviedol len niekoľko hodín pred definitívnym odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie, z jej jednotného trhu. Ukončí sa tým takmer pol storočie trvajúce a často búrlivé spolužitie ostrovnej krajiny s európskymi partnermi v rámci EÚ. V rámci novoročného príhovoru sa britský premiér venoval aj pandémii koronavírusu SARS-CoV-2 a vakcínam proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje.

"Vieme, že máme pred sebou niekoľko týždňov a mesiacov tuhého boja, pretože čelíme novému variantu choroby," uviedol Johnson, ktorého cituje agentúra DPA. "Máme však istotu vakcín, ktoré boli vyvinuté vo Veľkej Británii. Krajine, ktorá má slobodu robiť veci inak, a v prípade potreby aj lepšie, ako naši priatelia v EÚ," pokračoval Johnson. Následne v tejto súvislosti ocenil prácu zdravotníkov, predavačov, zamestnancov dopravných spoločností a lekárnikov.

Británia ostane podľa Macrona priateľom a spojencom Francúzska aj po brexite

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom štvrtkovom novoročnom príhovore vyhlásil, že Británia ostane "priateľom a spojencom" Francúzska aj po definitívnom odchode z Európskej únie. K tomu dôjde už dnes o 23.00 h miestneho času (24.00 h SEČ). Informovala o tom agentúra AFP.

"Dnes večer vôbec prvýkrát opustí EÚ jej členská krajina - Spojené kráľovstvo," povedal Macron. Proeurópsky orientovaný prezident zopakoval, že rozhodnutie Británie odísť z EÚ bolo podľa neho výsledkom "mnohých klamstiev a falošných sľubov". Podmienky pre brexit však podľa neho pripravila aj "malátnosť" vo fungovaní EÚ. Zároveň zdôraznil, že "osudom Francúzska je ostať v Európe". 

Macronove vyjadrenia zazneli niekoľko hodín pred skončením 11-mesačného prechodného obdobia po brexite. Veľká Británia totiž k 31. decembru 2020 opúšťa vnútorný trh EÚ a colnú úniu. Macron sa ale snažil ubezpečiť Francúzov, že to nebude mať nepriaznivý vplyv na ekonomiku. Uviedol, že úspech pobrexitovej obchodnej dohody vyrokovanej s Londýnom bude spočívať v "obrane francúzskych záujmov, priemyslu, francúzskych rybárov a európskej jednoty"

V rámci novoročného príhovoru sa francúzsky prezident venoval aj pandémii koronavírusu SARS-CoV-2 a vakcínam proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje. Macron v tejto súvislosti vyzval na zamedzenie "neospravedlniteľným zdržaniam" v úsilí o preočkovanie francúzskej populácie. Francúzska vláda totiž tento týždeň čelila kritike za pomalý postup v očkovaní ľudí proti ochoreniu COVID-19 v porovnaní s inými krajinami EÚ. Francúzsky prezident okrem iného dodal, že nenechá "nikoho zahrávať sa s bezpečnosťou očkovania".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články