Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Škandál Orbánovho europoslanca! Zástancu tradičnej rodiny prichytili pri úteku z bujarej gejpárty

József Szájer
József Szájer
Zdroj: YouTube/euronews
02.12.2020 10:09

BRUSEL - Maďarský europoslanec József Szájer rezignoval na svoju funkciu po tom, čo ho v piatok belgická polícia pristihla v centre Bruselu na nedovolenom večierku s ďalšími 24 ľuďmi. Podľa belgických médií išlo o homosexuálne orgie. Člen vládnucej konzervatívnej strany Fidesz najprv svoju rezignáciu vysvetľoval "dlhým obdobím reflexie". Keď však v utorok vyšlo najavo, že sa zo spomínaného večierku pokúsil pred policajnou kontrolou utiecť oknom, priznal svoju účasť. K typu zábavy sa však nevyjadril.


Podnikatelia blízki vláde zničili zvyšky nezávislosti portálu Index, informuje maďarský denník

Polícia v piatok podľa médií rozohnala večierok so sexuálnymi orgiami v byte nad kaviarňou v centre Bruselu. Okrem europoslanca Szájera medzi nimi bolo aj niekoľko diplomatov. Policajtov na párty upozornili susedia kvôli hluku a možnému porušovaniu reštrikcií prijatých kvôli šíreniu koronavírusu. Spravodajca televízie Euronews uviedol, že účastníci akcie dostali pokuty 250 eur, jej organizátor trojnásobok. Tlačová agentúra Belga napísala, že väčšia prítomných boli muži a keď dnu vtrhla polícia, boli niektorí z nich nahí.

Batoh s extázou

Belgické koronavírusové pravidlá zakazujú organizovanie hromadných podujatí v bytoch, kam si je možné pozvať nanajvýš jedného hosťa za týždeň. Vyšetrovatelia v utorok podľa agentúry AP uviedli, že polícia muža s iniciálami J. S. odviezla domov, kde jej ukázal diplomatický pas. V jeho batohu tiež objavili drogy. "Polícia tvrdí, že našli tabletu extázy. Nie je moja, neviem, ako sa tam dostala, kto ju tam dal," uviedol maďarský europoslanec vo vyhlásení s tým, že bol ochotný podstúpiť test, ale nikto ho od neho nevyžadoval. "Je mi ľúto, že som porušil zákaz zhromaždovania, to bolo z mojej strany nezodpovedné a prijmem sankcie s tým spojené," kajal sa politik, ktorý pri sebe nemal doklady a snažil sa ujsť z budovy po odkvapovej rúre, na čo políciu upozornil náhodný okoloidúci.

József Szajér, na fotografii z roku 1998.
József Szájer
Zdroj: SITA/AP/Tibor Rozsahegyi

Päťdesiatdeväťročný Szájer podľa maďarského webu Hungary Today svoju nečakanú nedeľnú rezignáciu najprv vysvetlil slovami, že pre neho je každodenná práca politika po 30 rokoch "čoraz väčšou duševnou záťažou". Dodal, že jeho rozhodnutie nemá žiadnu súvislosť so súčasným rozhodnutím maďarskej vlády blokovať schválenie únijného rozpočtu kvôli spojeniu peňazí a vlády práva.

Szájer je ženatý so sudkyňou Tunde Handóvou (58) a má dospelú dcéru. Je jedným zo zakladateľov strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, ktorá sa vyhlasuje za ochrancu kresťanských hodnôt, vrátane tradičného poňatia rodiny. Agentúra AP pripomína, že Orbán je hlasný kritik liberalizmu a vyznávač takzvanej "iliberálnej" kresťanskej demokracie.

Viktor Orbán
Viktor Orbán
Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski

Čierne ovce strany

Tento rok v júli Gábor Kaleta, člen Fideszu a bývalý maďarský veľvyslanec v Peru, dostal ročnú podmienku kvôli vlastníctvu viac ako 19-tisíc pornografických snímok detí. Vlani sa tiež dostalo na verejnosť video, ktoré pri sexuálnych hrách s údajnou prostitútkou zachytilo politika Fideszu a starostu mesta Györ Zsolta Borkaia. Napriek tomu ho občania do funkcie znovu zvolili. Fidesz uviedol, že ide o súkromnú záležitosť Borkaia. Ten však krátko potom odstúpil, aby stranu "morálne nepoškodil".

Morálny bankrot Fideszu

Na prípad kriticky zareagovali viaceré maďarské opozičné strany. Predseda Demokratickej koalície a expremiér Ferenc Gyurcsány na Facebook ironicky citoval reakciu vládnej strany Fidesz, ktorá v nedeľu poďakovala odchádzajúcemu poslancovi EP za jeho "rozhodujúcu úlohu v tom, že maďarská občianska konzervatívna a kresťanská demokracia zaujala patričné miesto na európskej politickej scéne".

Podľa vyjadrenia strany Jobbik vysvitlo o ďalšom politikovi Fideszu, že kresťansko-konzervatívne morálne princípy presadzované svojou stranou nie sú pre neho záväzné. Hnutie Momentum označilo kauzu Szájera za úplný morálny bankrot Fideszu. Ochranárska strana LMP poukázala takisto na rozpor v slovách a skutkoch Fideszu, ktorý "zdôrazňuje kresťanský model rodiny, a ktorý tak núti vlastných politikov, aby žili v klamstve".

Skupina poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP v EP, ktorú Szájer ako jej predseda viedol, podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV uviedla, že Szájer vzdaním sa mandátu poslanca EP urobil jediné správne rozhodnutie. "Berieme to na vedomie, ako berieme na vedomie aj skutočnosť, že sa ospravedlnil svojej rodine, politickému spoločenstvu i voličom," píše sa vo vyhlásení skupiny europoslancov za Fidesz-KDNP.


Galéria

József Szájer József Szájer József Szájer Viktor Orbán

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK, TASR
VIDEO: YouTube/euronews/ATV Magyarország

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články