°C

Sobota, 23. január 2021. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

FOTO Na Kube sa protestovalo za slobodu prejavu: Názor chcelo vyjadriť približne 200 umelcov

Protest umelcov na Kube
Protest umelcov na Kube
Zdroj: SITA/AP Photo/Ismael Francisco
28.11.2020 14:40

HAVANA - Približne 200 kubánskych umelcov protestovalo v piatok za slobodu prejavu pred budovou tamojšieho ministerstva kultúry v hlavnom meste Havana. Neobvyklú demonštráciu podporili aj poprední predstavitelia kubánskej kinematografie, informovala agentúra AFP.


Demonštranti sa zišli po tom, ako polícia v noci na štvrtok vykonala raziu v sídle opozičného hnutia nazývaného San Isidro v Havane. Zadržala pritom viacero členov tohto hnutia, ktorí držali protestnú hladovku za rappera Denisa Solísa odsúdeného na osemmesačný väzenský trest za slovnú potýčku s policajtom. Proti jeho uväzneniu protestovali desať dní, pričom šiesti z nich držali protestnú hladovku. Kubánski predstavitelia uviedli, že razia sa konala z dôvodu porušovania nariadení proti šíreniu koronavírusu, ku ktorému údajne dochádzalo v budove, kde sídli zmienené opozičné hnutie. Príslušníci bezpečnostných zložiek na nej zadržali 14 členov hnutia, ktorých otestovali na prítomnosť koronavírusu.

Protest umelcov na Kube
Zdroj: SITA/AP Photo/Ismael Francisco

Následne im nariadili, aby sa vrátili domov, pričom sídlo hnutia zatvorili, uviedli aktivisti na sociálnej sieti. Dvaja aktivisti, umelec Luis Manuel Otero Alcántara a akademička Anamely Ramosová Gonzálesová, však odísť domov odmietli, a tak ich opäť zatkli. Účastníci piatkového protestu, ktorí chceli vysloviť podporu členom hnutia San Isidro, sa pred ministerstvom kultúry dožadovali dialógu so zástupcom ministra kultúry Fernandom Rojasom.

Príslušníci bezpečnostných zložiek sledovali protest len z diaľky a počas demonštrácie nezasahovali. Demonštranti sa okrem iného dožadovali aj informácií o mieste pobytu zmienených dvoch zadržaných aktivistov a taktiež žiadali o prepustenie Solísa a ukončenie zastrašovania umelcov. "Prišiel čas na dialóg a verím, že mladí ľudia musia byť vypočutí," uviedol známy kubánsky herec a režisér Jorge Perugorría.

Protest umelcov na Kube
Zdroj: SITA/AP Photo/Ismael Francisco

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vyzvala Kubu na prepustenie Otera Alcántaru a Gonzálesovej Ramosovej, pričom ich označila za "väzňov svedomia", teda ľudí väznených alebo inak fyzicky obmedzovaných na základe ich presvedčenia. Niektorí aktivisti medzičasom na sociálnych sieťach uviedli, že Gonzálesovú Ramosovú už prepustili na slobodu. Piatkový protest bol pomerne neobvyklý, kubánske úrad totiž zvyčajne obdobné demonštrácie nepovoľujú, uvádza AFP. 

Protest umelcov na Kube
Zdroj: SITA/AP Photo/Ismael Francisco

Kubánska vláda sa k protestu umelcov dosiaľ nevyjadrila. Na adresu opozičného hnutia San Isidro však uviedla, že toto hnutie financuje Washington a že jeho cieľom je rozvrátiť kubánsky štát. Samotné hnutie tieto obvinenia odmieta. Hnutie San Isidro často vyvoláva kontroverzné reakcie svojimi aktivitami na pomedzí umenia a politického aktivizmu. Na znak občianskej neposlušnosti si napríklad jeden z jeho členov po tom, čo ho polícia predvolala na výsluch, zašil ústa.


Galéria

Protest umelcov na Kube Protest umelcov na Kube Protest umelcov na Kube Protest umelcov na Kube

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články