°C

Pondelok, 18. január 2021. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Voľby v USA: Mexický prezident opätovne odmietol uznať Bidenovo víťazstvo

Prezident Mexika Andrés Manuel López Obrador
Prezident Mexika Andrés Manuel López Obrador
Zdroj: SITA (AP Photo/Rebecca Blackwell)
25.11.2020 20:22

MEXIKO - Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador v stredu opätovne odmietol zablahoželať Joeovi Bidenovi k víťazstvu v amerických prezidentských voľbách, uviedla agentúra Reuters.


Krátko po tom, čo Bidenovi k víťazstvu pogratuloval čínsky prezident Si Ťin-pching, López Obrador zdôraznil, že by bolo nesprávne Bidenovi zagratulovať, až kým nie je volebný proces oficiálne ukončený. "Nesúhlasíme s predčasnou gratuláciou," uviedol López. "Čo je (v tejto situácii) najvhodnejšie? Podľa nás čakať," uzavrel prezident.

Odvtedy, čo americké médiá vyhlásili Bidena za víťaza prezidentských volieb z 3. novembra, inicioval americký prezident Donald Trump sériu súdnych sporov a vyvíja nátlak na štátnych činiteľov, aby nepotvrdili celkový počet odovzdaných hlasov, tvrdiac, že voľby boli sfalšované.

López Obrador, ktorý v uplynulých rokoch viac ráz obvinil mexickú opozíciu z volebného podvodu, sa vo svojom postoji voči Bidenovi odvoláva na mexické prezidentské voľby z roku 2006, keď Lópeza Obradora údajne nelegálne pripravili o volebné hlasy. V tom roku vyhral prezidentské voľby pravicový kandidát Felipe Calderón, pričom nad svojim ľavicovým súperom Lópezom Obradorom zvíťazil len o necelých 0,7 percenta hlasov.

Niektorých predstaviteľov v Spojených štátoch však prístup mexického prezidenta k uznaniu Bidenovho víťazstva znepokojil a prirovnanie aktuálnej situácie k udalostiam z mexických prezidentských volieb označili za nevhodné.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články