°C

Sobota, 23. január 2021. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Palestínčania sú optimistickí: Dúfajú v reštart vzťahov s USA za Bidena

Novozvolený prezident USA Joe Biden
Novozvolený prezident USA Joe Biden
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik
26.11.2020 21:24

RAMALLAH - Palestínske vedenie je "optimistické" v tom, že sú šance na reštart vzťahov so Spojenými štátmi za vlády novozvoleného prezidenta Joea Bidena, vyhlásil vo štvrtok palestínsky minister zahraničných vecí Rijád al-Malkí. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.


"Máme dostatok dôvodov na obnovenie kontaktov s novou americkou administratívou vo chvíli, keď sa ujme úradovania", ale dokonca aj skôr, povedal minister al-Malkí na online konferencii MED 2020 v Ríme o zahraničnej politike. "Celkovo sme optimistickí a sme pripravení na kontakty s novou administratívou," dodal al-Malkí s tým, že palestínsky prezident Mahmúd Abbás očakáva telefonický rozhovor s Bidenom.

Al-Malkí podľa svojich slov očakáva, že nový líder USA "sa zbaví Trumpovho dedičstva" na Blízkom východe, teda aj takzvanej "dohody storočia" a Abrahámových dohôd. Abrahámove dohody, podpísané vo Washingtone v septembri, predstavujú historickú normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami - Bahrajnom a Spojenými arabskými emirátmi (SAE). Palestínsku lídri obvinili po podpise dokumentov oba arabské štáty zo "zrady".

Vo štvrtok však al-Malkí použil zmierlivejší tón a vymenoval podmienky, na základe ktorých Palestínčania neprerušia vzťahy s arabskými krajinami, ktoré uznávajú Izrael. "Keďže otvorene vyhlásili, že podporujú palestínsku otázku, že stále veria v arabskú mierovú iniciatívu, potom nemáme problém s pokračovaním našich vzťahov s Bahrajnom a so Spojenými arabskými emirátmi - ani so žiadnou inou krajinou v arabskom svete, ktorá sa rozhodne v blízkej budúcnosti normalizovať vzťahy s Izraelom," vysvetlil šéf palestínskej diplomacie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články