°C

Štvrtok, 21. január 2021. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Europarlament, miesto hriechu! Interný dokument odhalil podvod, sexuálne obťažovanie a krádež

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP
25.11.2020 22:00

BRUSEL - V Európskom parlamente (EP) sa zákony nielen prijímajú, ale aj v mnohých prípadoch porušujú Interná správa Výboru pre kontrolu rozpočtu odhaľuje, čo sa v inštitúcii deje.


Do konca septembra už bolo zaznamenaných 154 vlámaní a krádeží, čo je o 47 viac ako za celý minulý rok. Väčšina z nich bola objavená po jarnom návrate poslancov a ich zamestnancov po Lockdowne.

Zmizlo okrem iného 16 iPadov, 14 tabletov Microsoft a štyri notebooky. Z bezpečnostných dôvodov úrady poslancov a ich asistentov vymenili 2 150 zámkov. Uvažuje sa tiež o rozšírení video monitorovania v oblastiach, kde sa nachádzajú kancelárie poslancov EP. Zatiaľ boli monitorované iba verejne prístupné oblasti.

Desaťtisíce eur na súdne trovy

Bolo zistených 11 prípadov podvodov týkajúcich sa finančných prostriedkov na zamestnanie poslancov. Dotknutých bolo šesť poslancov. Do parlamentnej pokladnice bolo treba vrátiť 560 000 eur.

Každý zo 705 europoslancov môže mesačne minúť 25 442 eur na zamestnanie asistentov.

V minulom roku sa udialo 13 prípadov šikanovania a štyri prípady sexuálneho obťažovania. Išlo o prípady medzi poslancami a zamestnancami. V štyroch konaniach ukončených v rokoch 2019 a 2020 boli páchateľom obťažovania uložené sankcie.

Súdny dvor EÚ tiež odsúdil parlament EÚ v troch starších prípadoch na náhradu škody obetiam šikany vo výške 55 316,33 eur. Okrem toho musel Parlament v týchto prípadoch zaplatiť súdne poplatky vo výške 28 828,01 EUR.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/rd

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články