Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

KORONAVÍRUS Zomrel srbský patriarcha Irinej: Mal silný politický vplyv v krajine

Srbský pravoslávny patriarcha Irinej
Srbský pravoslávny patriarcha Irinej
Zdroj: TASR/AP Photo/Darko Vojinovic
20.11.2020 10:00

BELEHRAD - Patriarcha Irinej, hlavný predstaviteľ srbskej pravoslávnej cirkvi (SPC), zomrel na následky ochorenia COVID-19, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie srbského prezidenta Aleksandara Vučiča, ktorý sa o patriarchovej smrti zmienil na sociálnej sieti.


"Bolo mi cťou poznať vás. Ľudia ako vy nikdy neodídu," odkázal Vučič patriarchovi. Patriarchovi Irinejovi, 90-ročnému konzervatívnemu duchovnému predstaviteľovi, ktorý mal navyše veľký politický vplyv, 4. novembra diagnostikovali ochorenie COVID-19, v súvislosti s ktorým bol odvtedy hospitalizovaný vo vojenskej nemocnici v Belehrade.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Srbský patriarcha Irinej ešte 2. novembra viedol v preplnenom kostole zádušnú omšu za zosnulého biskupa Amfilohija Radoviča, ktorý bol hlavou srbskej pravoslávnej cirkvi (SPC) v Čiernej Hore a rovnako zomrel na následky ochorenia COVID-19. Agentúra AP pripomína, že mnoho účastníkov nemalo počas omše, na ktorej boli prítomní aj desiatky duchovných predstaviteľov, na tvárach rúška a nedodržiavali náležité odstupy, čím porušili nariadenia, ktoré vydala vláda pre pandémiu koronavírusu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články