Nedeľa, 28. november 2021. Meniny má Henrieta, zajtra Vratko.

Britskí poslanci žalujú Johnsona pre nevyšetrovanie ruských zásahov do referenda

Britský premiér Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP/Matt Dunham
29.10.2020 10:20

LONDÝN - Skupina britských opozičných poslancov podala vo štvrtok žalobu voči premiérovi Borisovi Johnsonovi. Ten totiž podľa nich nezabezpečil do budúcnosti ochranu práva verejnosti na slobodné a férové voľby tým, ako jeho vláda pristupovala k vyšetrovaniu ruských zásahov do referenda o brexite z roku 2016, informovala agentúra Reuters.


V správe, ktorú zverejnil ešte v júli britský parlament, sa uvádza, že vláde sa nepodarilo zistiť, či Rusko ovplyvňovalo referendum z roku 2016, v ktorom Briti rozhodli o svojom vystúpení z Európskej únie. Parlament však odporučil tajným službám, aby tento prípad vyšetrovali ďalej. Johnsonova vláda ale odporúčania okamžite odmietla. Rusko akékoľvek obvinenia z ovplyvňovania britského referenda odmieta, pripomína Reuters.

"V hre je suverenita a bezpečnosť našej krajiny, ako aj integrita našej demokracie a nemožno prijať bez námietok, že vláda pred tým zatvára oči," povedala Caroline Lucasová, jedna zo šiestich poslancov, ktorí žalobu podali.

Právnická firma Leigh Day zastupujúca skupinu týchto poslancov uviedla, že jej klienti žiadajú, aby súd zaistil, že vláda splní svoju "zákonnú povinnosť na nezávisle vyšetrovanie vierohodných obvinení z ruského zasahovania a primeraným spôsobom zaistí ochranu budúcich volieb pred zásahmi zo zahraničia".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články