°C

Štvrtok, 29. október 2020. Meniny má Klára, zajtra Šimon, Simona.

EÚ oznámila ďalšie sankcie: Týkajú sa tých, ktorí sa podieľali na stavbe mosta cez Kerčský prieliv

Most cez Kerčský prieliv
Most cez Kerčský prieliv
Zdroj: SITA/AP
01.10.2020 21:46

BRUSEL - Európska únia vo štvrtok oznámila zmrazenie účtov štyrom spoločnostiam a dvom jednotlivcom zodpovedným za výstavbu cestného a železničného mosta cez Kerčský prieliv spájajúceho ruskú pevninu s anektovaným Krymským polostrovom. EÚ zároveň uložila dvom jednotlivcom, Alexandrovi Ganovovi a Leonidovi Ryženkinovi, vízový zákaz. Správu priniesla stanica Slobodná Európa (RFE/RL).


Ganov je riaditeľom spoločnosti JSC TC Grand Service Express, ktorá prevádzkuje železničnú dopravu medzi Ruskom a Krymom. Ryženkin je námestník riaditeľa pre infraštruktúrne projekty v spoločnosti Strojgazmontaž, ktorá dohliadala na výstavbu mosta. Svoje aktíva v EÚ budú mať zmrazené nasledujúce entity: Krymské železnice - vlastník a operátor železničnej trasy na moste; Prvá krymská poisťovňa, ktorá poisťovala stavbu; Lenpromtransprojekt, ktorý navrhol železničné prístupové cesty k mostu a pôsobil ako architektonický inšpektor stavby; riaditeľstvo železničnej trasy Berkakit-Tommot-Jakutsk, ktoré poskytlo inžinierske služby počas stavby.

Železničnú prepravu na Krymskom moste spustili v decembri 2019. Most otvorili v máji 2018. Európska únia krátko po otvorení cestnej časti mosta zmrazila aktíva šiestim spoločnostiam, ktoré sa podieľali na jeho výstavbe: Mostotrest, Strojgazmontaž, Strojgazmontaž Most, CJSC VAD, GPSM a Zaliv. Rusko násilne obsadilo Krymský polostrov v marci 2014 a po spornom referende ho anektovalo od Ukrajiny.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články