°C

Štvrtok, 22. október 2020. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Prevrat v Mali: V krajine vymenovali dočasného premiéra

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP/Jerome Delay
27.09.2020 21:19

BAMAKO - Dočasným premiérom Mali sa stal bývalý minister zahraničných vecí Moctar Ouane. Do funkcie ho vymenoval dočasný prezident Bah Ndaw, oznámila v nedeľu tamojšia štátna televízia.


Podľa agentúry AFP pôsobil 64-ročný Ouane ako minister zahraničia v rokoch 2004 až 2011; za vlády vtedajšieho prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého. Vládnuca junta v pondelok zvolila za dočasného prezidenta exministra obrany Baha Ndawa, ktorý bude spoločne s prechodnou vládou pri moci do usporiadania nových volieb a obnovenia civilnej vlády v Mali. Viceprezidentom sa stal Assimi Goita, vodca junty, ktorá sa v auguste chopila moci.

Junta súhlasila s vytvorením prechodnej vlády na čele s vojakom alebo civilistom. Vláda by pôsobila 18 mesiacov a pripravila cestu k novým voľbám. Vojenská junta, ktorá si hovorí Národný výbor pre spásu ľudu (CNSP), 18. augusta zatkla prezidenta krajiny Ibrahima Boubacara Keitu a prevzala v Mali moc.

Prevrat sa uskutočnil po rozsiahlych protestoch, ktoré sa v Mali konali od začiatku júna. Ich účastníci žiadali odstúpenie prezidenta, ktorého obviňovali zo zastrašovania a kupovania hlasov počas aprílových parlamentných volieb. Prevrat odsúdili susedné krajiny aj Francúzsko. Všetky strany vyzvali juntu na rýchle odovzdanie moci. Tá ihneď po úspešnom prevrate prisľúbila usporiadanie nových volieb v "rozumnom čase".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články