°C

Nedeľa, 27. september 2020. Meniny má Cyprián, zajtra Václav.

Polícia sa správa k demonštrantom v Bielorusku nemilosrdne: Lukašenko im adresoval žiadosť

Polícia sa správa k demonštrantom nemilosrdne.
Polícia sa správa k demonštrantom nemilosrdne.
Zdroj: SITA/ AP
14.08.2020 19:34

MINSK - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v piatok večer opäť zvolal zasadnutie bezpečnostnej rady štátu, na ktorom občanov krajiny vyzval, aby sa nezúčastňovali na demonštráciách. Na bezpečnostné zložky zasahujúce proti demonštrantom v uliciach miest, Lukašenko apeloval, že "musia vedieť, kedy treba pribrdziť".


Dodal, že "jediná vec", ktorú žiada od silových zložiek, je nebiť tých ľudí, ktorí už sú na zemi. "Koniec koncov, sme Slovania, ak už niekto padol a leží, už ho netreba biť," zdôraznil Lukašenko. Podľa spravodajského portálu Meduza.io Lukašenko občanov Bieloruska vyzval, že nechodili na demonštrácie. "Chápte, vy aj naše deti ste využívaní ako potrava pre delá! Dnes už vo veľkom počte prišli z Poľska, Holandska, Ukrajiny (...)," vyhlásil Lukašenko s tým, že sa "začala agresia" voči Bielorusku. Podľa Lukašenkovho názoru v Minsku síce nedošlo "k nejakej katastrofe", ale "je tu dosť problémov a dosť otázok, ktoré treba riešiť."

Lukašenko vo svojom vystúpení znova zopakoval svoju tézu, že "ľudia zo zahraničia" sú "vyvolávačmi" a organizátormi toho, čo sa v Bielorusku deje. "V popredí sú ľudia s kriminálnou minulosťou, navyše s veľmi 'slušnou' kriminálnou minulosťou," dodal.

Portál Gazeta.ru poukázal na to, že kým Lukašenko hovoril o provokatéroch v uliciach Minska, v bieloruskej metropole i ďalších mestách pokračujú pokojné zhromaždenia. Do prvého radu demonštrantov na minskom Námestí nezávislosti sa postavili lekári a zdravotníci, ktorí tvrdia, že takto chcú chrániť aktivistov pred brutalitou policajtov. Ľudia pred úradom vlády sú pokojní, sedia alebo kľačia, mnohí spievajú ľudové piesne alebo skandujú: "Verym! Možam! Peremožam!" (v preklade: Veríme, môžeme, vyhráme).

Portál TUT.by podvečer informoval, že od úradu vlády i z Námestia nezávislosti v centre Minska sa stiahla vojenská technika. Príslušníci bezpečnostných zložiek sami žiadajú demonštrantov, aby boli pokojní a nepribližovali sa k nim. Paralelne s pouličnými zhromaždeniami a mítingmi sa v Bielorusku koná aj generálny štrajk, uviedol portál Gazeta.ru.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články