°C

Pondelok, 26. október 2020. Meniny má Demeter, zajtra Sabína.

Lukašenko zvolal bezpečnostnú radu: Demonštranom odporučil nájsť si prácu

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
Zdroj: SITA/AP Photo/Sergei Grits
12.08.2020 15:44

MINSK - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko zvolal zasadnutie bezpečnostnej rady, na ktorom sa diskutovalo o bezpečnostnej situácii a ochrane ústavného poriadku v krajine. Podľa spravodajského portálu Meduza.io o tom informoval prezidentov informačný kanál na sociálnej sieti Telegram.


Tlačová agentúra Belta následne citovala Lukašenkove výroky týkajúce sa účastníkov demonštrácií, ktoré v Bielorusku vypukli bezprostredne po nedeľných prezidentských voľbách a na ktorých bezpečnostné zložky zasahujú s nebývalou brutalitou. Podľa Lukašenka "základ týchto takzvaných protestujúcich tvoria ľudia s kriminálnou minulosťou a v súčasnosti nezamestnaní". Následne Lukašenko "podobrotky" žiadal tých, ktorí nepracujú, aby si našli zamestnanie.

Od večera 9. augusta v Bielorusku pokračujú zhromaždenia občanov nespokojných s výsledkom prezidentských volieb, za ktorých víťaza ústredná volebná komisia vyhlásila Lukašenka. Jeho najväčšia rivalka Sviatlana Cichanovská tento výsledok neuznala a jej štáb tvrdí, že ju volilo do 80 percent voličov.

Alexander Lukašenko
Zdroj: SITA/AP Photo/Sergei Grits, FILE

Demonštrácie nespokojných Bielorusov sprevádzajú tvrdé zásahy policajných zložiek podporovaných armádou, ktoré rozháňajú davy ľudí v uliciach. Podľa údajov bieloruského ministerstva vnútra bolo za tri dni protestov zadržaných okolo 6000 ľudí. Niekoľko stoviek osôb - demonštrantov i policajtov - utrpelo zranenia.

Lukašenko sa k protestom vyjadril 10. augusta, keď ich označil "za, s prepáčením, ovce", ktoré sú ako bábky riadení z Poľska, Británie a Česka. V utorok sa bieloruský prezident k prebiehajúcim protestom nevyjadril.


Galéria

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko Alexander Lukašenko

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články